70 bin nüfuslu dev idari merkezi inşa edilecek

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a en yakın olan Ahal vilayetinde yeni bir idari merkezi inşa edilecek. 70 bin nüfuslu idari merkezinin inşasının Eylül 2021 yılında tamamlanması öngörülmektedir. Türkmenistan Devlet Başkanı 23 Ağustos tarihinde bu projenin başlatılması ve 2 sene içerisinde tamamlanmasına yönelik bir kararname imzalamıştı.

Dev proje ile ilgili Ahal vilayeti Gökdepe ilçesi Izgant köyünde bir tören düzenlendi. Törene, Bakanlar Kurulu üyeleri, Ahal vilayet valisi Serdar Berdimuhamedov, özel sektör temsilcileri, sivil örgüt temsilcileri ve yaşlılar heyeti katıldı. Ahal valisi Serdar Berdimuhamedov, yeni yönetim merkezinin bölgenin teknolojik büyüme, yatırım ve iş faaliyetlerinin gelişmesine imkan sağlayacağını belirtti.

Ahal vilayetinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, yeni bir idari merkezin inşasının büyük ölçekli sosyo-ekonomik dönüşümlerin yeni bir aşamasının başlangıcı olacağını kaydetti.

Törende Ahal vilayetinin yeni yönetim merkezinin projesi gösterildi. Proje kapsamında 400'den fazla bir katlı evler ve çok katlı konut, 10 anaokulu ve 19 ortaokul inşa edilmesi planlanmaktadır. Bunun yanı sıra sağlık kurumları ağı, tiyatro, kütüphane,  sirk, müze, spor kompleksleri ve uluslararası at yetiştirme okulu kurulacak.

Rastgele Haberler

Sport bäsleşigi “Nesil” gazetinde-de

Nisan 11, 2019 - 9:11 PM
06.04.2019 senesinde çap edilen “Nesil” gazeti ýurdumyzyň ýaşlarynyň eline gowuşan bolsa gerek. Gepiň kelte ýeri, “Atavatan Türkmenistan”, “Türkmenistan Sport” halkara žurnallarynyň, “Türkmen sporty” gazetiniň hem-de “Makul hyzmat” terjime merkeziniň bilelikde
Daha fazla oku

Türkmenistan ile Gürcistan işbirliği eylem planı imzaladı

Mart 4, 2019 - 10:18 PM
Romanya’nın başkenti Bükreş’te Hazar Denizi-Karadeniz Uluslararası Taşımacılık Koridoru projesi kapsamında Türkmenistan ile Gürcistan Dışişleri Bakanları görüşmesi gerçekleştirildi. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Raşid Meredov ile Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani bir araya geldi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *