70 bin nüfuslu dev idari merkezi inşa edilecek

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a en yakın olan Ahal vilayetinde yeni bir idari merkezi inşa edilecek. 70 bin nüfuslu idari merkezinin inşasının Eylül 2021 yılında tamamlanması öngörülmektedir. Türkmenistan Devlet Başkanı 23 Ağustos tarihinde bu projenin başlatılması ve 2 sene içerisinde tamamlanmasına yönelik bir kararname imzalamıştı.

Dev proje ile ilgili Ahal vilayeti Gökdepe ilçesi Izgant köyünde bir tören düzenlendi. Törene, Bakanlar Kurulu üyeleri, Ahal vilayet valisi Serdar Berdimuhamedov, özel sektör temsilcileri, sivil örgüt temsilcileri ve yaşlılar heyeti katıldı. Ahal valisi Serdar Berdimuhamedov, yeni yönetim merkezinin bölgenin teknolojik büyüme, yatırım ve iş faaliyetlerinin gelişmesine imkan sağlayacağını belirtti.

Ahal vilayetinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, yeni bir idari merkezin inşasının büyük ölçekli sosyo-ekonomik dönüşümlerin yeni bir aşamasının başlangıcı olacağını kaydetti.

Törende Ahal vilayetinin yeni yönetim merkezinin projesi gösterildi. Proje kapsamında 400'den fazla bir katlı evler ve çok katlı konut, 10 anaokulu ve 19 ortaokul inşa edilmesi planlanmaktadır. Bunun yanı sıra sağlık kurumları ağı, tiyatro, kütüphane,  sirk, müze, spor kompleksleri ve uluslararası at yetiştirme okulu kurulacak.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’da Türk İhraç Ürünleri Fuarı

Ocak 9, 2020 - 7:50 PM
Türkmenistan’da gelenekselleşen Türk İhraç ürünleri Fuarı gerçekleştirilecek. İki ülke arasındaki ticari işbirliğinin daha da gelişmesine imkan sağlayacak bu fuarın 12-14 Şubat 2020 tarihlerinde yapılması öngörülmektedir.
Daha fazla oku

Türk Dünyası Sivil Toplumu İstanbul’da buluştu

Ocak 11, 2020 - 10:37 PM
İstanbul’da faaliyette bulunan Türk dünyası sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin katılımıyla “Türk Dünyası Sivil Toplum Buluşması” gerçekleştirildi. Türkmenistanlılar Dayanışma Derneğinin yöneticilerinin de katıldığı “Türk Dünyası Sivil Toplum Buluşmasına” İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu
Daha fazla oku

Türkmenistan’da çocuklar kış tatilinde

Ocak 6, 2020 - 6:14 PM
Türkmenistan’da ortaokullarda kış tatili başladı. Ülke genelinde bu ara tatilin değerlendirilmesi için çeşitli organizasyonluklar yapılmaktadır. Türkmenistan çeşitli bölgesinden öğrenciler davet edilerek, Aşkabat’ın yakınlarındaki Gökdere Dinlenme Tesisleri’nde kamp programına katılmasına imkan sağlanmaktadır.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *