Kültür ve Sanat Ödülleri sahiplerini buldu

Türkmenistan’da her sene Bağımsızlık Bayramı arefesinde ülkenin kültür ve sanat dalında ödüller dağıtılmaktadır. 27 Eylül tarihinde kutlanacak Türkmenistan’ın Bağımsızlığı’nın 28.yıldönümü münasebetiyle Devlet Başkanı Kararıyla ‘Türkmenin Altın Asırı’ adlı Kültür ve Sanat ödülleri sahiplerini buldu.

Ülkenin sanatçılar, basın mensupları, yazarlar, şairler ve diğer sanat dünyasının önde gelen isimleri ödüllerini aldı. Başkent Aşkabat’taki Mukamlar Köşkü’nde düzenlenen törende, kültür ve sanat ödülleri Türkmenistan Meclis Başkanı tarafından takdim edildi.

Türkmenistan’da çok sayıda sosyal ve kültür amaçlı binalar ve diğer dev üretim tesisleri hızlı bir şekilde inşa edilmektedir. Ülkedeki bu kalkınma hamleleri, kültür ve sanat dünyasının temsilcileri tarafından ülke halkına anlatılıyor.

Kültür ve sanat dünyası temsilcilerinin başarılı çalışmaları her sene ödüllere layık görülmektedir. Bu sene ‘En iyi şiir ve poem’, ‘En iyi makale ve yazı’, ‘En iyi hikayeler, çeviriler, romanlar’, ‘En iyi kitap, yayın ve tasarım çalışmaları’, ‘En iyi televizyon programları’, ‘En iyi filmler, sahne yapımları ve sahne performansları’, ‘En iyi dans, folklor ve şarkı-müzik toplulukları performansları’, ‘En iyi şarkı performansı’, ‘En iyi müzik performansı’, ‘En iyi şarkı ve müzik’, ‘Yüksek düzeyde kültürel etkinlik organizasyonu’ ve ‘Güzel ve dekoratif sanatın en iyi eserleri, fotoğraflar, tasarım çalışmaları’’ dalında ödüller sahiplerini buldu.

Ödül kazanan sanatçılar arasında Kültür Bakanlığı çalışanları yanı sıra basın mensupları, müze çalışanları, halı sektöründe çalışanlar, üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler bulunmaktadır. Ödül töreninde toplan 534 bin 800 Manat tutarında ödüller verildi ve bu para Merkez Bankası tarafından Devlet Başkanlığı Yardım Vakfından tahsis edildi.

Rastgele Haberler

Bahçeşehir uniwersiteti türkmen talyplaryna garaşýar

Ocak 16, 2020 - 12:52 PM
“Stambulyň ýüregi” diýen şygara mynasyp bolan ýokary okuw mekdepleriniň biri Bahçeşehir uniwersitetidir (BAU). Stambulyň Beşiktaş etrabynda bogazyň kenarynda ýerleşýän bilim ojagynyň esasy binasy Günüň dogýan pursatyndan başlap, tä Gün ýaşýança köp adamly bolýar. Şeýle ýagdaý uniwersitetiň ähli künjegini gurşandyr.
Daha fazla oku

Türkmenistan ile Almanya arasında sağlık işbirliği

Ocak 6, 2020 - 6:12 PM
Türkmenistan ile Almanya arasında tıp alanında işbirliği yapılmaktadır. Ülkeye her sene düzenli olarak Almanya’dan doktorlar davet edilerek, çeşitli hastanelerde birlikte çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca, Türkmenistan ile işbirliği yapan Alman doktorlar ödüllendirilmektedir.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *