Bakanlar Kurulu: Siber Güvenlik Yasası Kabul edildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirilirdi ve Türkmen Lider tarafından Siber Güvenlik Yasası’nı imzalandı.

BM GENEL KURUL TOPLANTISI

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, 17 Eylül tarihinde başlayacak olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 74.oturumuna yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Dünya forumunun gündeminde siyasi, ekonomik ve insani nitelikte çok çeşitli konular yer alacak.

Türkmenistan, BM Genel Kurulu’nda 2020 yılında Daimi Tarafsızlık statüsünün 25.yılını kutlayacak ve bu nedenle Aşkabat’ta Aralık ayında Uluslararası Barış, Güvenlik ve Kalkınma Konferansı düzenlenmesini teklif edecek.

Ayrıca, BM Genel Kurulu’na 2021 Barış ve Güven Yılı ilan edilmesine yönelik karar taslağı sunacak. Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler Kalkınma Finansmanı Konferansı, enerji alanında bir dizi inisiyatifler, ulaştırma sektörüne yönelik 2016 yılında yapılan BM Sürdürülebilir Küresel Ulaştırma Konferansı’nın ikincisinin yapılmasını, denizlere erişimi olmayan ülkelerin Bakanlar Konferansı’nın yapılmasını, Aral denizi ile ilgili BM Özel Programı’nın hazırlanması ve Hazar Denizi için yeni BM Çevre Programı’nın hazırlanmasını önerecek.

BDT EKONOMİK KONSEYİ TOPLANTISI

Ekonomiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, 13 Eylül’de Aşkabat’ta yapılacak Bağımsız Devletler Topluluğu Ekonomik Konseyi toplantısı hakkında bilgilendirdi.

Toplantının gündeminde, BDT kapsamında üretken etkileşimi genişletmenin öncelikli konuları değerlendirilecek. Ayrıca, Türkmen Lideri’nin girişimi ile geliştirilen BDT Üye Devletlerinin Stratejik Ekonomik İşbirliği Bildirgesi taslağının onaylanmasını  beklenmektedir.

Toplantıda, “Dijital sisteme geçişin ana yönleri”  yönünde bir sunumun yapılması planlanmaktadır.

DÜNYA TÜRKMENLERİ TOPLANTISI

Eğitim, sağlık, spor ve sivil toplum örgütlerinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov, 23 Eylül tarihinde Türkmenistan Bağımsızlığının 28.yıldönümü dolayısıyla yapılacak Dünya Türkmenleri Birliği toplantısı hakkında bilgi verdi.  Bu sene 22’ncisi düzenlenecek olan toplantıya, yurtdışında bulunan etnik Türkmen vatandaşları katılacak. Toplantıda, birliğin yaptığı faaliyetler değerlendirilecek.

DEVLET TELEVİZYONU’NDA YENİLENME

Kültür ve basın-enformasyondan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva, Devlet Televizyon, Radyo Yayıncılığı ve Sinema Komitesi’nin teknik ekipmanlarının modernizasyonu hakkında bilgi verdi. Televizypnların dijital sisteme geçmesiyle ilgili 3 aşamalı bir teknik altyapı yenileme projesi hazırlandı.

Bu planın başarılı bir şekilde uygulanması için, “Turkmentelekom” Devlet Telekomünikasyon Şirketi’nin donanımının güncellenmesi de gerekmektedir.

Bunun için Türkmen Lideri’nden gerekli olan donanımların satın alınması için uluslararası ihale açılması için izin istendi.

SİBER GÜVENLİK YASASI

Bakanlar Kurulu’nda Devlet Güvenlik Kurulu Sekreteri, Milli Güvenlik Bakanı Yaylım Berdiyev,  Türkmenistan Siber Güvenlik Kanunu tasarısı hakkında bilgi verdi.

Siber koruma, e-devlet, e-devlet hizmetleri, e-ticaret, elektronik belge yönetimi, ve ilgili nesneler alanlarında, ulusal bilgi kaynaklarının devlet yetkilileri ve yerel özerklik, kolluk kuvvetleri ve askeri birimlerin çıkarları için işlendiği ve kullanıldığı tüm mülkiyet biçimlerinin iletişim sistemlerine tabidir.

Türkmen Lideri’nin talimatı üzerine hazırlanan bu yasal mevzuatın asıl amacı, ulusal “siber egemenliği” korumaktır. Belge, stratejik öneme sahip sektörlerde bilgi altyapısının güvenliğini sağlama sırasını ve özelliklerini tanımlar. Kanun, ülke Anayasasına uymakta ve Türkmenistan’ın taraf olduğu uluslararası anlaşmaların şartlarını yerine getirmektedir.

Sunulan yasal kanununu onayladıktan sonra, Devlet Başkanı bunu imzaladı ve Milli Güvenlik Bakanı ve Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri'ne bazı talimatlar verdi.

VİETNAM’A BÜYÜKELÇİLİK ATAMASI

Türkmen Lider ayrıca, Bakanlar Kurulu’nda büyükelçilik atamasını gerçekleştirdi. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Parahat Durdıyev, Türkmenistan’ın Vietnam nezdindeki Büyükelçisi görevine atandı.

Türkmen diplomat aynı zamanda, Türkmenistan’ın en büyük dış ticaret ortağı olan Çin Cumhuriyeti’nde de Türkmenistan Büyükelçisi görevinde bulunmaktadır.

Rastgele Haberler

ŞİÖ Genel Sekreteri’ne Türkmenistan’a davet

Ocak 11, 2020 - 11:52 AM
Türkmenistan’ın Çin nezdindeki Büyükelçisi Parahat Durdıyev, Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Vladimir Norov ile bir araya geldi. ŞİÖ Basın merkezinden yapılan açıklamaya göre, Türkmen Büyükelçi ŞİÖ Genel Sekreteri Norov’a Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Türkmenistan’ın Tarafsızlığı’nın 25.yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenlenecek Uluslararası Konferans için davet mektubunu iletti.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *