Avrupalı konsorsiyumdan, Türkmenistan’a metanol tesisi teklifi

Dünyanın doğalgaz zengini ülkelerinden Türkmenistan, enerji kaynaklarının yurtdışı pazarlarına çeşitli güzergahlarla sevkiyatına sıcak bakarken, diğer taraftan da hammaddesi doğalgaz olan dev petrokimya tesislerini kurarak, ihracat kaynaklı çeşitli ürün üretimini de arttırmaktadır. Bunun en bariz örneği, 2018 yılında Güney Kore’nin Hyundai Engineering şirketi tarafından Hazar Denizi’nin Türkmen sahilinde inşa edilen Kıyanlı polimer fabrikası oldu.

3,4 milyar dolarlık bir yatırım ile devreye alınan tesisin kapasitesi, yılda 5 milyar metreküp doğal gazı işlemesine izin veriyor ve bu sayede, 5 tür polipropilen ve 8 tür yüksek yoğunluklu polietilen içeren 13 tür polimer üretiyor.

Şimdi,  Avrupalı şirketler de bu tür petrokimya tesislerinin inşasıyla ilgilenmektedir.  11-12 Ağustos tarihlerinde Hazar’ın Türkmen sahilindeki Avaza turizm bölgesinde gerçekleştirilen Birinci Hazar Ekonomik Forumu çerçevesinde yapılan bir dizi ikili görüşmelerde, petrokimya tesislerinin inşası yönünde teklifler yapıldı.

Avrupa şirketleri Edison Technologies, MMEC Mannesmann GmbH, Air Liquide Global E&C Solutions ve Çinli SINOPEC Engineering Group konsorsiyumu, Türkmenistan'da doğal gazdan metanol üretimi için bir tesis yapımı için bir yatırım projesi önerdi.

Edison Technologies Başkanı Edison Kasapoglu, “Hazar Denizi'nin enerji potansiyeli” bölümünde yaptığı konuşmasında, metanolün kimyasal ürünlerin, plastiklerin, kontrplakların, boyaların, verniklerin, kozmetiklerin ve sıvı enerji kaynaklarının üretiminde yaygın olarak kullanıldığını ve dünya pazarında metanol için artan bir talebin bulunduğunu vurguladı.

Konsorsiyum temsilcilerine göre, başlıca metanol tüketicileri, başta Almanya ve Çin olmak üzere Asya ve Avrupa ülkeleridir. Metanole olan talebin artmasının nedeni, ulaşım yakıtı olarak sıvı enerji kaynağı olmasıdır.

Yılda 20 milyon ton metanol üretilmektedir. Metanol sıvı halde olduğundan hidrojen ve doğal gaza kıyasla depolanması daha kolaydır. Bu nedenle güvenilir bir enerji kaynağı olarak kabul edilir. Endüstriyel metanolün yaklaşık% 40'ı plastik, kontrplak, boya ve propilen üretiminde hammadde olarak kullanılır.

Bu endüstrinin gelişmesi, Çin'deki metanol olefin tesislerinin inşasına yapılan yatırımların artmasından kaynaklanmaktadır. 2025 itibariyle, Çin'deki olefin tesislerinin kapasitesinde bir artış bekleniyor. Kimya endüstrisinde artan metanol kullanımı, gelecekte bu endüstride ana hammadde olacağı gerçeğine yol açacaktır.

Rastgele Haberler

Iň uly elktrouçar

26, 2019 - 3:33 AM
Şu günler Parižde geçirilýän Le-Burže (The International Paris Air Show at Le Bourget) halkara howa-kosmiki sergisinde Ysraýylyň «Eviation» kompaniýasy dünýäde iň uly elektrouçar bilen tanyşdyrdy.Uçar «Alice» diýlip atlandyrylýar.
Daha fazla oku

Türkmenistan dünyanın en büyük sentetik kauçuk üreticisi olabilir

Mayıs 2, 2019 - 9:18 PM
Enerji kaynakları bakımından zengin olan Türkmenistan, en büyük sentetik kauçuk üretici olabilir. Ülkede gaz kimya sektörü geliştirilerek, kompozit yapı malzemeleri, vernikler ve boyalar, çeşitli teknik kumaş türleri, aşınmaya dayanıklı su ve çeşitli amaçlar için kauçuk, plastikler ve diğer ürün türlerin üretimi için büyük yatırımlara imza atılmaktadır.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *