Özbekistan Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ı ziyaret edecek

Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un Aşkabat’taki görüşmesinde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in Türkmenistan ziyareti ve ülkeler arasında uçak seferlerinin tekrardan başlatılması konuları görüşüldü.

Özbek basınında yer alan haberlere göre, bakanlıklar arasındaki istişareler çerçevesinde bakanlar, Özbek-Türkmen ilişkileri, uluslararası ve bölgesel konulardaki görüşlerinin yakınlığı alanlarında görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede Taşkent-Aşkabat doğrudan uçak seferlerinin yeniden başlatılması, iki ülkenin bazı bölgelerinin arasında otobüs seferlerinin başlatılması, vatandaşların karşılıklı seyahat prosedürünün basitleştirilmesi konuları ele alındı.

Ayrıca, uluslararası ve bölgesel örgütler, özellikle BM ve AGİT nezdindeki işbirliğinin pekiştirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Siyasi istişarelerin sonuçlarının ardından taraflar, 2020-2021 döneminde Özbekistan ve Türkmenistan dışişleri bakanlıkları arasında bir İşbirliği Programı imzaladılar.

İki ülkenin Liderlerinin güçlü siyasi iradesi sayesinde, bugün Özbekistan ile Türkmenistan arasında karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin benzeri görülmemiş bir yoğunlaşma var. Yılın ilk yarısındaki sonuçlara göre, Özbek Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, ülkeler arasındaki ticaret hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,8 kat fazla, 257 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev devlet başkanlığı görevine gelmesiyle birlikte ilk ziyaretini Türkmenistan’a gerçekleştirmişti. Daha sonra da birkaç defa Türkmenistan’ı ve Avaza turizm bölgesini ziyaret etmişti.

Rastgele Haberler

TV 8 satylýarmy?

Mart 13, 2019 - 10:43 PM
Türkiýeli Ajun Ylyjalynyň ýolbaşçylygyndaky «TV 8» teleýaýlymyny köpiňiz bilýän bolsaňyz gerek. Meşhur media işewüriniň başda durmagynda täsirli gepleşikler bilen muşdaklaryny artdyran ýaýlymyň satylýandygy baradaky käbir habarlar hem gulagyňyza ilen bolsa gerek. Ýakynda Ajun Ylyjaly bu habarlaryň
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *