Bakanlar Kurulu toplantısı: Türkmen Lider Singapur’u ziyaret edecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, Ağustos ayının sonlarına doğru Türkmenistan Devlet Başkanı öncülüğündeki heyetin Singapur’a bir ziyaret gerçekleştireceği kaydedildi. Bu ziyaret, Türkmenistan ile Singapur ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracak.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, 11-12 Ağustos tarihlerinde Avaza turizm bölgesinde gerçekleştirilen Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamındaki yapılan etkinliklerin sonuçları hakkında bilgi verdi.

FORUMDAKİ BORSA İŞLEMLERİNDE 335 MİLYONLUK PETROLGAZ ÜRÜNLERİ SATIŞI YAPILDI

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen borsa işlemleri hakkında bilgi verdi.

Bu uluslararası etkinliğin bir parçası olarak gerçekleşen borsa alım satım işleminde petrokimya ürünleri alımı için toplam 335 milyon 476 bin dolar tutarında işlem gerçekleştirildi. Dış pazara 460 bin ton petrol ürünü, 18 bin ton sıvılaştırılmış gaz ve 130 bin ton çevre dostu ECO-93 satıldı.

Elektrik enerji, kamu hizmetleri ve inşaattan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Purçekov, Aşkabat’taki inşaat projeleri, enerji sektöründeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ayrıca, Aşkabat’ın temiz tutulması için satın alınması öngörülen makineler hakkında bilgilendirdi.

ULAŞTIRMA, SANAYİ VE HABERLEŞME ALANINDA 17 ANLAŞMA İMZALANDI

Sanayi, ulaştırma ve haberleşme sektöründen sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev, Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında ulaştırma, haberleşme ve sanayi alanında yabancı şirketler ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi. Bu görüşmeler çerçevesinde bir dizi yatırım projeleri değerlendirildi ve 17 ikili anlaşma imzalandı.

Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti’nin Kazak Helikopter Fabrikası’ndan tıbbi amaçlı helikopter alımı konusunda bir anlaşmaya varıldı. Ayrıca, yine forum öncesinde Tataristan’da üretilen yolcu gemisi Türkmenbaşı limanında demir attı.

Forum çerçevesindeki borsa işlemlerinde 6 milyon 308 bin dolarlık tekstil ürünleri satımı gerçekleştirildi.

BİRİNCİ HAZAR EKONOMİK FORUMU’NUN SONUÇLARI

Ticaret, borsa ve özel sektörden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, Birinci Hazar Ekonomik Forumu çerçevesinde Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ilgili bakanlıklar ve kurumlar ile birlikte  22 ülkeden 156 katılımcının yer aldığı Hazar Yenilikçi Teknolojiler Fuarı ve "Türkmen sährasy - 2019" Uluslararası Otomobil Fuarı’nı düzenlediğini kaydetti.

Fuar programı çerçevesinde yerli üreticilerin ve yabancı şirketlerin katılımıyla 23 tanıtım etkinliği gerçekleştirildi. Mevcut ortaklık alanlarını görüşmek üzere 23 ikili toplantı yapıldı.

Fuar kapsamında yapılan borsa işlemlerinde ECO-93 marka benzin, polietilen, polipropilen, üre, teknik iyot, çimento, renksiz cam, pamuk lifi, tekstil ve diğer ürünler olmak üzere toplam 28 ürün satışı gerçekleştirildi. Borsa işlemlerinde 19 ülkeden 105 broker katıldı.

BAE, Çin, İsviçre, İngiltere, Lüksemburg, Singapur, Afganistan, Rusya, Malta'dan gelen müşteriler A-80 ve ECO-93 benzin, havacılık gazyağı, dizel, sıvılaştırılmış gaz, toplam petrol kokunun yanı sıra polietilen, üre, teknik iyot satın aldı. Bu bağlamda toplam 335 milyon 476 bin dolar tutarında 72 adet anlaşma gerçekleşti.

 Türkiye ve İsviçre'den gelen müşteriler pamuk lifi satın aldı ve toplam 36 milyon 884 bin 555 dolar karşılığında 4 adet işlem gerçekleştirildi. Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Kırgızistan, Gürcistan ve Türkiye'den gelen alıcılar pamuk ipliği, pazen ve denim kumaşı satın alarak toplam 6 milyon 308 bin 500 dolar tutarında 19 anlaşma sağlandı.

Özbekistan ve Çin'den gelen alıcılar renksiz cam ve portland çimentosu satın aldı ve onlarla 1 milyon 510 bin 125 dolar tutarında 9 adet anlaşma yapıldı.

Böylece Birinci Hazar Ekonomik Forumu çerçevesinde kaydedilen toplam işlem sayısı 256 olarak gerçekleşmiş olup, toplam 380 milyon 179 bin 180 dolar ve 43 milyon 96 bin 600 manat değerinde mal satılmıştır.

Forum kapsamında 300 civarında yabancı işadamı ile görüşmeler yapıldı. İkili görüşmelerde 15 anlaşam imzalandı.

Ayrıca, Hazar Ekonomik Forumu'nda, Türkmenistan Devlet Emtia ve Hammadde Borsası, yüksek seviyede düzenlediği borsa alım satım işlemleri için Uluslararası Kalite Sertifikasına ISO layık görüldü. Üst düzey sergiler düzenleyen Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası, Alman Messe Frankfurt tarafından diploma, ayrıca Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden fuar endüstrisinin gelişimine katkılarından dolayı diploma aldı.

Genel olarak, Birinci Hazar Ekonomi Forumu'nda düzenlenen etkinlik ve müzakerelerin sonuçlarının ardından bilgi teknolojisi, yatırım işbirliği, ticaret, ekonomik ve finansal alan, diplomasi, ulaştırma, elektrik enerjisi endüstrisi, hafif sanayi gibi alanlarda işbirliğine ilişkin yaklaşık 60 uluslararası belge imzalandı.

Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na 58 ülkeden, 39 uluslararası örgütlerden katılımcı gerçekleştirildi. Ayrıca, 50 ülkedne işadamları ve yabancı bilim adamları katıldı.

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan’ın bağımsızlığının 28.yıldönümüne hazırlıklar, bu bayram öncesinde yapılak Halk Maslahatı toplantısı ve diğer önemli etkinlikler hakkında bilgi verildi.

Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nun başarılı sonuçlanmasından memnun kalan Türkmen Lider, Halk Maslahatı, Altın Asır ödül töreni, Bağımsızlık Bayramı, Uluslararası Tarafsızlık Günü, BDT Devlet Başkanları Zirvesi’ne üst düzeyde hazırlıkların yapılmasını ilgili yetkililere talimat verdi.

Rastgele Haberler

Ашхабад и Сеул провели деловые переговоры

Şubat 26, 2019 - 9:36 PM
В Сеуле состоялось 7-е заседание межправительственной туркмено-корейской комиссии по торговому, экономическому, научному и технологическому сотрудничеству. На встрече были обсуждены перспективы сотрудничества в торгово-
Daha fazla oku

Hususy wizalar boýunça hasaba almak üçin resminamalar

Ocak 25, 2019 - 9:42 PM
Hususy wizalar boýunça Türkmenistana gelen daşary ýurt raýatlaryny hasaba almak üçin şu resminamalar talap edilýär: a)     daşary ýurt raýatynyň bellenen görnüşdäki şahsy arzasy; b)    1(bir) sany reňkli fotosurat (3x4sm möçberde); c)     daşary ýurt raýatynyň pasporty (ýa-da şahsyýetini tassyklaýan beýleki resminama); d)    çagyrýan şahsy tarapyň pasportynyň nusgasy;
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *