Özbekistan Dışişleri Bakanı’nın Türkmenistan ziyareti

Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta çalışma ziyaretinde bulundu. Bu ziyaret kapsamında iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi istişare toplantıları gerçekleştirildi.

Aşkabat’ı ziyaret eden Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi. Özbek Bakan, 12 Ağustos’ta Avaza Ulusal Turizm Bölgesi’nde başarıyla sonuçlanan Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nda açıkça kanıtlandığı üzere, Türkmenistan’ın uluslararası ve ekonomik işbirliğinin biçimini hem bölgesel hem de küresel olarak genişletmek üzere çaba gösterdiğini kaydetti. Abdulaziz Kamilov, Türkmenistan Devlet Başkanı'nı, özellikle forumun üst düzeyde yapılmasıyla tebrik etti.

Türkmen Lider de, Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na Özbekistan’ın da üst düzeyde aktif bir katılım sağladığını için teşekkür etti.

Görüşmede, iki ülke münasebetleri, özellikle ticari, ekonomi, ulaştırma ve haberleşme alanındaki işbirliği değerlendirildi. Ayrıca, Aral’ın kurtarılması, rasyonel su kullanımı konuları ele alındı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIKLARI ARASINDAKİ SİYASİ İSTİŞARE

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Türkmen-Özbek siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi. Heyetlere Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ve Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov başkanlık etti.

Görüşme sırasında, taraflar iki kardeş ülke arasındaki kapsamlı ilişkilerin geliştirilmesindeki olumlu dinamikleri belirtti. Diplomatlar siyasi, ticari, ekonomik, kültürel ve insani alanlarda ikili işbirliği konularını ele aldılar. Türkmen-Özbek diyalogunun gelişimine önemli katkı sağlayan üst düzeyde karşılıklı ziyaretlerin düzenlenmesinin önemi belirtildi.

Taraflar, bölgesel ve uluslararası örgütler, özellikle BM ve AGİT çerçevesinde işbirliğini daha da güçlendirmenin olanaklarını değerlendirdiler.

Toplantı sırasında, taraflar su ve toprak yönetimi alanında işbirliğini genişletme gereğini belirtti. Ayrıca, iki ülkenin mühendislik, eğitim ve turizm alanındaki potansiyellerinin tanıtılması açısından çeşitli düzeylerde ziyaret alışverişi yapma olanakları da masaya yatırıldı.

Siyasi istişarelerin sonuçlarının ardından taraflar, 2020-2021 döneminde Özbekistan ve Türkmenistan dışişleri bakanlıkları arasında bir İşbirliği Programı imzaladılar.

Rastgele Haberler

DSÖ’den tuz tüketimini sınırlama çağrısı

Mart 13, 2019 - 10:03 PM
Birleşmiş Milletler Haber Merkezi’nde yer alan habere göre, meyve ve sebzeden ete, hamur işlerine ve diğer mutfak ürünlerine kadar çok çeşitli yemekler sunan geleneksel gıda pazarları ve ticaret tezgâhları Orta Asya ülkelerinde popülerdir. Kazakistan'da yapılan son araştırmaların
Daha fazla oku

Зонд InSight впервые пробурил грунт Марса

Mart 4, 2019 - 10:32 PM
Буровая установка HP3 марсианского зонда НАСА InSight впервые пробурила грунт Марса, углубившись в поверхность "красной планеты" на расстояние от 18 до 50 сантиметров. Как сообщается на сайте Германского центра авиации и космонавтики (DLR), за первые четыре часа работы буровая установка, разработанная специалистами
Daha fazla oku

Aşgabat – Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň taslamasy

Ocak 14, 2019 - 6:34 PM
Ýakynda hormatly Prezidentimiz Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýoluny gurmak baradaky Karara gol çekdi. Karara laýyklykda, ABŞ-nyň 2,3 milliard dollaryna barabar bolan iri tasalamanyň gurluşygy 2023-nji ýyla çenli dowam eder. Onuň desgalarynyň taslamasyny düzmek hem-de olary ýanaşyk ýerleri abadanlaşdyryp gurmak işleri Türkmenistanyň Senagatçylar we telekeçiler birleşmesiniň agzasy «Türkmen Awtoban» ýapyk görnüşli paýdarlar jemgyýetine ynanyldy.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *