Türkmenistan, Özbekistan’dan 800 otobüs satın alacak

Türkmenistan, Özbekistan'daki Samarkand otomobil fabrikasında hazırlanan 800 adet İsuzu marka otobüs satın almayı planlıyor. Bununla ilgili anlaşma, 11-12 Ağustos tarihlerinde Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde gerçekleştirilen Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında imzalandı.

Özbekistan basınında yer alan habere göre, forum kapsamında yapılan ikili görüşmeler sonucunda otobüs tedariki konusunda anlaşma sağlandı. Türkmenistan’a getirilecek 800 adet otobüs petrolgaz sektöründe kullanılacak. Özbek otomobil endüstrisinin çıkarlarını temsil eden bir bayi şirketinin genel müdürü Fahriddin Bakiyev yaptığı açıklamasında, otobüsler tarifeli yolcu taşımacılığı için değil, sadece petrol ve gaz sektöründeki işçilerin ve çalışanların taşınması için kullanılacağını belirtti.

Özbekistan’ın Hazar Denizi’ne kıyısı bulunmakmaktadır. Ancak, Özbekistan Başbakan Abdulla Aripov başkanlığında Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na katıldı. Özbek heyetinin Türkmenistan ile yaptığı görüşmelerde, Hazar Denizi aracılığıyla Özbekistan’ın sıcak denizlere açılmasına imkan sağlanabileceği teklif edildi.

Forum kapsamında yapılan teknoloji ve otomobil fuarında, Özbekistan’ın petrolgaz ve otomobil sektörü boy gösterdi.

Türkmenistan yakın komşusu Özbekistan ile ticari münasebetlerini geliştirmektedir. Geçen yıl Aralık ayında Türkmenistan, Uzsanoateksport Anonim Şirketi (Özbekistan) ile Özbek tarım makineleri alımı konusunda 17 milyon dolara anlaşma imzalamıştı.

Rastgele Haberler

Dünýäniň iň uly ýolagçy uçary

Şubat 15, 2019 - 11:24 PM
Dünýäniň iň meşhur we öňdebaryjy uçar öndüriji kompaniýalarynyň biri bolan «Airbus» ýakynda «A-380» kysymly ýolagçy uçarlarynyň önümçiligini assa-ýuwaşdan bes etmek kararyna geldi. «A-380» ilkinji öndürilip başlanan ýyllarynda, ondan umyt juda uludy. Bu uçar bilen kompaniýa XXI asyrda dünýä awiasiýasynyň lider uçaryna eýe bolmagy maksat edinýärdi. Iki gatly uçar bir gezek 544 ýolagça
Daha fazla oku

Türkmenistan ile İtalya siyasi istişarelerde bulundu

Mart 27, 2019 - 7:12 PM
Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda İtalya ile Türkmenistan arasında siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi. İtalya heyetine Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Manlio Di Stefano başkanlık etti. Türkmen tarafına ise Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlık etti.
Daha fazla oku

Türkmen metbugatynda – 25.01.2019ý.

Ocak 25, 2019 - 8:58 PM
«Türkmenistan» gazeti Syýasy habarlar: «Ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň gurluşygyna badalga berildi», (TDH). Şeýle hem gazetiň baş sahypasynda täze 2019-njy ýyl mynasybetli hormatly Prezidentimiziň adyna Çehiýa Respublikasynyň Prezidenti Miloş Zemandan, Kipr Respublikasynyň Prezidenti Nikos
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *