Türkmenistan Halk Maslahatı’na hazırlanıyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Halk Maslahatı Divanı yöneticisi Recep Bazarov, Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev ile 27 Eylül Türkmenistan Bağımsızlık Günü ve 25 Eylül’de yapılacak Halk Maslahatı toplantısına yönelik hazırlıkları çalışma toplantısında değerlendirdi.

Halk Maslahatı toplantısında, ülkenin kalkınmasına yönelik öncelikli görevlerinin görüşüleceğini belirten Devlet Başkanı, tüm örgütsel konuların, gündemin ve ulusal forum delegelerine sunulacak belgelerin dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesini istedi.

Halk Maslahatı Divanı yöneticisi Recep Bazarov, kamu kurumları, Aşkabat Belediye Başkanlığı, bakanlıklar ve sektörel bölümler tarafından Halk Maslahatı’na hazırlıkları yapıldığını belirtti. Halk Maslahatı’nın vilayet, şehir ve ilçe üyelerinin halk ile iç içe olarak, kapsamlı reformlar ve ulusal mevzuatın modernleşmesinin bir parçası olarak kabul edilen yeni yasalar hakkında bilgilendirme yaptığını ifade etti.

Türkmenistan’ın piyasa ekonomisine geçişin şu anda aşamalı olarak yapıldığına dikkat çeken Türkmen Lider, bu sürecin yasal düzenlemesinin önemini vurguladı. Devlet Başkanı, 2019-2025 sosyo-ekonomik kalkınma programını uygulamak için etkili bir araç olması için tasarlanan küresel ekonomideki devam eden değişiklikleri dikkate alarak, yeni yasaların geliştirilmesine öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Türkmen Lider, sektörlerin pazar ekonomisindeki verimliliğinin artırılmasının, küresel ekonomik alana entegrasyonlarının ve girişimcilik girişimlerinin desteklenmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. Ayrıca, gençlerin çalışmalarını sağlamak için tüm koşullar, çeşitli alanlarda gelişmiş dünya deneyimini aktif olarak geliştirmek için genç nesiller ve modern dijital teknolojiler geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkmen Lider, Halk Maslahatı toplantısı için gelen bütün tekliflerin analiz edilmesini ve özetlenmesini istedi.

 

Daha sonra Türkmen Lider, Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev ile  27 Eylül Türkmenistan Bağımsızlık Günü hazırlıklarını görüştü. Türkmen Lider, 15 Eylül tarihine kadar bayram hazırlıklarının tamamlanmasını istedi.

TÜRKMENBAŞI PETROL RAFİNERİSİ’NE YENİ MÜDÜR

Ardından Türkmen Lider, petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov ve Türkmengaz Devlet Kurumu Başkan Yardımcısı Batır Amanov ile görüştü.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, yakıt ve enerji kompleksindeki işlerin durumu, petrol ve gaz endüstrisinin çeşitlendirilmesi ile ilgili talimatların yerine getirilmesi, modern dünya deneyiminin tanıtılması, dijital teknolojiler ve sektöre yenilikçi yöntemler hakkında bilgi verdi.

Türkmen enerji kaynakları için dünya pazarlarına çok vektörlü ihracat rotalarının yaratılmasının önemini vurgulayarak, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğal gaz boru hattı inşaatı projesinin hızlandırılması gerektiğini söyleyen Türkmen Lider, bu yönde yürütülen çalışmaların kapsamlı bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, yakıt ve enerji kompleksinin malzeme ve teknik tabanının istikrarlı bir şekilde güçlendirildiğine ve bunun için devasa yatırımların yapıldığına dikkat çeken Türkmen Lider, bu kompleksin tüm sektörlerinin, yaratılan fırsatları kullanarak üretkenliklerini artırması gerektiğini belirtti.

Ancak, Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi’nin çalışmalarının düşük kalmaya devam ettiğini belirten Türkmen Lider, bu kurumum Genel Müdürü Yazmurat Muhammetmuradov’u görevinden aldı.

Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi Genel Müdürü görevine Türkmengaz Devlet Kurumu Başkan Yardımcısı Batır Amanov atandı.

Batır Amanov yeni görevinde Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi çalışanları ile birlikte verilen görevleri tamamlamak için büyük bir çaba göstereceklerini kaydetti.

TÜRKMENBAŞI PETROL RAFİNERİSİ

Yurtiçi petrol ürünlerinin% 90'ından fazlası Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi'nde Türkmenbaşı şehrinde üretilmektedir. Ürün grubu yirmiden fazla tipte yüksek kaliteli ürün içermektedir. Türkmenbaşı petrol rafinerileri kompleksi, Türkmenistan petrol rafinerisi endüstrisinin amiral gemisidir. Bugün, ülkede üretilen endüstriyel üretim hacminin dörtte biri bu rafineride üretilmektedir.

Bu rafineride, kurşunsuz benzin, havacılık ve teknik gazyağı, jet ve dizel yakıt, akaryakıt, yağlama yağları, polipropilen, ısıtma yağı, hafif gaz yağı, petrol elektrot kok, sıvılaştırılmış gaz, inşaat ve yol bitümü ve ülkenin ihracat potansiyelinin temelini oluşturan diğer petrokimya ürünleri üretmektedir ve bu ürünler dünyanın pekçok ülkesine ihraç edilmektedir.

Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi bünyesinde aynı zamanda ülkenin diğer bir petrol rafinerisi olan Seydi Petrol Rafinerisi de faaliyet göstermektedir.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’dan Ukrayna’ya taziye

Ocak 10, 2020 - 10:21 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski’ye İran'ın başkenti Tahran'da Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağının düşmesi nedeniyle taziye mesajını gönderdi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *