Türkmenistan ile Rusya okulları arasında telekonferans

Türkmenistan’ın girişimiyle Rusya’nın Astrahan bölgesindeki Funtova köyünde Mayıs 2018’de hizmete açılan Mahtumkuli Firaki okulu, ilk defa öğrencilere kapılarını açtı. Okulun bu anlamlı gününde öğrencileri ve öğretmenleri yeni eğitim-öğretim yılı ile Türkmenistan’daki Puşkin Türkmen-Rus Okulu öğrencileri tebrik etti. İki okul arasında telekonferans gerçekleştirildi.

Türkmenistan ile Rusya’nın eğitim kurumları arasındaki canlı yayın iki ülke arasında eğitim münasebetlerinin geliştirildiğinin bir göstergesidir.

Rusya’daki  törene Rusya Eğitim Bakan Birinci Yardımcısı Pavel Zenkoviç, Astrahan Bölgesi Geçici Valisi İgor Babuşkin katıldı. Telekonferans ’ta her iki taraftaki yeni eğitim yılı törenleri izlendi. Okul müdürleri karşılıklı olarak birbirini tebrik ettiler. Öğrenciler gösterilerini sundu.

Telekonferans katılımcılarına hitap eden Astrahan Valisi İgor Babuşkin, Türkmenistan ile Astrahan bölgesi arasında istikrarlı ve dinamik bir şekilde gelişen bağların olduğunu belirtti. Kendi adına ve tüm Astrahan sakinleri adına, bu harika okul hediyesi için Türkmenistan Devlet Başkanı’na teşekkür eden Babuşkin, Mahtumkuli Firaki okulu güzelliği ile dikkat çektiğini, çocuklarımızın gelişmesi için tüm koşulların yaratıldığını ve teknik olarak iyi donanımlı bir okul olduğunu ifade etti.

Rusya Eğitim Bakan Birinci Yardımcısı Pavel Zenkoviç ise konuşmasında yeni eğitim yılının ilk gününde iki ülke arasında yapılan telekonferansın ülkeler arasındaki dostluğun ve işbirliğinin sembolü olduğunu belirtti.

Türkmenistan Eğitim Bakanlığı, Türkmen dili öğretmenlerini Mahtumkuli Firaki okuluna göndermeyi planlıyor.

Astrahan bölgesindeki Funtova köyünde çok sayıda etnik Türkmenler bulunmaktadır. Bu nedenle, Türkmenistan Devlet Başkanı Mart 2016’da bu köyde bir okul inşa edilmesini önerdi. Türkmenistan tarafından 3,5 bin metrekare alana inşa edilen 2 katlı okul, 190 öğrenci kapasitesindedir. Okul ve sınıflar son eğitim teknolojileri ile donatılmıştır. Ayrıca bir kütüphane, 280 metrekarelik bir alana sahip kapalı bir spor salonu, yemek odası, büyük bir toplantı salonu, ilk yardım görevlisi ve diğer teknik odalar yer almaktadır. 288 milyon ruble mal olan bu okulda 164 öğrenci eğitim görecek.

Rastgele Haberler

Türkmenistan EXPO 2020 hazırlıklarına başladı

Mayıs 22, 2019 - 10:31 PM
Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenecek EXPO 2020 Dünya Fuarı için şimdiden hazırlıklara başladı. Ekim 2020 ile Nisan 2021 yılları arasında düzenlenecek fuarın Türkmenistan standı, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye Tekmil özel işletmesi tarafından kurulmaktadır.
Daha fazla oku

В Стамбуле открылась самая большая в мире мечеть

Mart 10, 2019 - 12:12 PM
7 марта 2019 года, в Стамбуле состоялось открытие самого крупного религиозного комплекса в мире, вмещающий одновременно 63 тысячи человек. Мечеть Чамлыджа находится в стамбульском районе Ускюдар, камень в ее основание заложил президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *