Türkmenistan ile Rusya okulları arasında telekonferans

Türkmenistan’ın girişimiyle Rusya’nın Astrahan bölgesindeki Funtova köyünde Mayıs 2018’de hizmete açılan Mahtumkuli Firaki okulu, ilk defa öğrencilere kapılarını açtı. Okulun bu anlamlı gününde öğrencileri ve öğretmenleri yeni eğitim-öğretim yılı ile Türkmenistan’daki Puşkin Türkmen-Rus Okulu öğrencileri tebrik etti. İki okul arasında telekonferans gerçekleştirildi.

Türkmenistan ile Rusya’nın eğitim kurumları arasındaki canlı yayın iki ülke arasında eğitim münasebetlerinin geliştirildiğinin bir göstergesidir.

Rusya’daki  törene Rusya Eğitim Bakan Birinci Yardımcısı Pavel Zenkoviç, Astrahan Bölgesi Geçici Valisi İgor Babuşkin katıldı. Telekonferans ’ta her iki taraftaki yeni eğitim yılı törenleri izlendi. Okul müdürleri karşılıklı olarak birbirini tebrik ettiler. Öğrenciler gösterilerini sundu.

Telekonferans katılımcılarına hitap eden Astrahan Valisi İgor Babuşkin, Türkmenistan ile Astrahan bölgesi arasında istikrarlı ve dinamik bir şekilde gelişen bağların olduğunu belirtti. Kendi adına ve tüm Astrahan sakinleri adına, bu harika okul hediyesi için Türkmenistan Devlet Başkanı’na teşekkür eden Babuşkin, Mahtumkuli Firaki okulu güzelliği ile dikkat çektiğini, çocuklarımızın gelişmesi için tüm koşulların yaratıldığını ve teknik olarak iyi donanımlı bir okul olduğunu ifade etti.

Rusya Eğitim Bakan Birinci Yardımcısı Pavel Zenkoviç ise konuşmasında yeni eğitim yılının ilk gününde iki ülke arasında yapılan telekonferansın ülkeler arasındaki dostluğun ve işbirliğinin sembolü olduğunu belirtti.

Türkmenistan Eğitim Bakanlığı, Türkmen dili öğretmenlerini Mahtumkuli Firaki okuluna göndermeyi planlıyor.

Astrahan bölgesindeki Funtova köyünde çok sayıda etnik Türkmenler bulunmaktadır. Bu nedenle, Türkmenistan Devlet Başkanı Mart 2016’da bu köyde bir okul inşa edilmesini önerdi. Türkmenistan tarafından 3,5 bin metrekare alana inşa edilen 2 katlı okul, 190 öğrenci kapasitesindedir. Okul ve sınıflar son eğitim teknolojileri ile donatılmıştır. Ayrıca bir kütüphane, 280 metrekarelik bir alana sahip kapalı bir spor salonu, yemek odası, büyük bir toplantı salonu, ilk yardım görevlisi ve diğer teknik odalar yer almaktadır. 288 milyon ruble mal olan bu okulda 164 öğrenci eğitim görecek.

Rastgele Haberler

Dost-doganlyk konserti

Ekim 29, 2019 - 1:07 PM
Düýn Türkmenistanyň Magtymguly adyndaky milli sazly drama teatrynda Türkiýe Respublikasynyň Garaşsyzlygynyň yglan edilmeginiň 96 ýyllygy mynasybetli Izmir şäheriniň opera we balet teatrynyň aýdymçy artistleriniň
Daha fazla oku

Türkmen metbugatynda – 16.03.2019

Mart 17, 2019 - 10:46 PM
«Türkmenistan» gazeti 1. Syýasy habarlar: «Türk¬me¬nis¬tanyň Ministrler Kabinetiniň Mejlisi», (TDH). «Türkmenistanyň Prezidenti Täze Zelandiýanyň General-gubernatoryna gynanç bildirdi», (TDH).
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *