Yeni eğitim yılı başladı: yeni okullar açıldı

Türkmenistan’da 2019-2020 yeni eğitim-öğretim yılı başladı. Ülke genelinde bütün okullar ders başı yaptı. 2011 yılından bu yana sürdürülen gelenek çerçevesinde bu sene birinci sınıfa giden öğrencilere Türkmenistan Devlet Başkanı adından bilgisayarlar hediye edildi.

Ayrıca, yeni eğitim yılı dolayısıyla pek çok yeni okul öğrencilere kapılarını açtı. Başkent Aşkabat’taki Parahat7/1 semtinde ise 160 çocuk kapasiteli bir kreş hizmete açıldı.

AHAL VİLAYETİNDEKİ AÇILIŞLAR

Ahal vilayetindeki bazı ilçelerde yeni okullar hizmete açıldı. Açılış törenine Ahal Valisi Serdar Berdimuhamedov, Eğitim Bakanı ve diğer yetkililer katıldı. Gökdepe ilçesinde 600 öğrenci kapasiteli okul, Baherden ilçesi Arçman kasabasında 620 öğrenci kapasiteli okul açıldı. Her iki okulda son teknolojiler ile donatıldı.

Eğitim döneminin ilk gününde birinci sınıfa giden öğrencilere başta Ahal Valisi Serdar Berdimuhamedov olmak üzere yaşlılar ve diğer yetkililer eğitici bilgisayar hediye ettiler.

MARİ VİLAYETİNDEKİ AÇILIŞLAR

Mari vilayetinde de eğitim yılının ilk gününde Mari ilçesinde 600 öğrenci kapasiteli, Türkmenkala ilçesinde 660 öğrenci kapasiteli okullar açıldı. Okul sınıfları uygun eğitim, dil, bilgisayar ve diğer yenilikçi donanım, görsel yardımcılar ile donatıldı. Okulda sportif aktiviteler için de bütün koşullar sağlanmıştır.

LEBAP VİLAYETİNDEKİ AÇILIŞLAR

Lebap vilayetinin Köytendağ ilçesinde 320 öğrenci kapasiteli okul kapılarını açtı. Okul çok iyi donanımlı ve bütün koşullara sahiptir.

Ülke genelinde yeni eğitim yılı başlangıcında hizmete açılan 5 okul 2 bin 800 öğrenci kapasitesinde olup, bütün okulların köylerde inşa edilmesi köy sakinlerini mutlu etmiştir.

Rastgele Haberler

Bakanlar Kurulu toplantısı: Afganistan ile bir dizi anlaşmalar imzalandı

22, 2019 - 2:10 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Oğuzhan Köşkü’nde Bakanlar Kurulu binasına bisiklet ile gelen Türkmen Lider, kendisine eşlik eden Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev’e Ashgabat City projesinin ve diğer projelerin uygulanması için bütün ilgili kurumların iyi koordineli çalışması gerektiğini belirtti.
Daha fazla oku

Türkiye’de Türkmenistan Kültür Günleri

Temmuz 13, 2019 - 11:06 PM
Ortak tarihi ve kültürel mirasa sahip iki ülke olan Türkiye ve Türkmenistan'ın siyasi, ticari ve ekonomik ilişkileri ile birlikte kültürel münasebetlerine de ayrı bir önem verilmektedir. Bu bağlamda, iki ülke arasındaki karşılıklı olarak kültürel faaliyetler düzenlenmektedir. Bu defa, Türkiye’deki Türkmenistan Kültür Günleri etkinliklerine Sivas ev sahipliği yapmaktadır.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *