Aral bölgesinin çocuklara etkisi Aşkabat’ta değerlendirildi

Aral Denizi bölgesindeki durumun çocukların sağlığı üzerindeki etkisi Aşkabat'ta değerlendirildi. Aral Denizi'nin kuruması, bölgedeki yalnızca ekolojik ve ekonomik felakete neden olmamıştır. Aynı zamanda binlerce aile bölgedeki iklimden etkilenmiştir.

Aral krizinin, annelerin ve çocukların sağlığına ve beslenmesine etkisi, UNICEF ve Türkmenistan Sağlık Bakanlığı temsilcileri tarafından Aşkabat’ta düzenlenen yuvarlak masa oturumunda ele alındı. Toplantıda, özellikle Daşoguz ve Lebap vilayetinin kuzeyindeki Aral Denizi bölgesine yakın bölgelerdeki durumlar değerlendirildi.

Sanigest şirketi sağlık uzmanları tarafından anne sağlığı ve beslenmesi üzerine yapılan araştırmalar sonucunda, Türkmenistan’ın sağlık ve çevre politikalarının bölgedeki durum üzerinde olumlu etki sağladığı ifade edildi.

Bugün, Türkmenistan ve BM Çocuk Fonu, 2020-2025 için Aral Denizi bölgesindeki durumu daha da telafi etmek için planlanan adımları içeren ortak bir Ülke İşbirliği Programı geliştiriyor.

UNICEF'in Türkmenistan temsilcisi Christine Weigand'ın da belirttiği gibi, Aral Denizi'ni kurtarmak tüm dünya toplumunun görevidir. Ve sadece ortak çabalarla, krizin bitişik bölgeler ve bir bütün olarak dünya ekosistemi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak mümkündür.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *