Türkmen Lider ve konuklar fuarları gezdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na katılmak için gelen Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Azerbaycan Başbakanı Novruz Mammedov, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ve Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ile Hazar İnovasyon Teknolojiler ve Uluslararası Otomobil Fuarı’nı gezdi.

Fuarda, Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nda Türkiye’yi temsil eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da hazır bulundu.

Fuar alanına gelen konuklar ilk önce folklor gösterilerini izledi. Ardından, Türkmen Lider ve konuklar fuar alanını gezdi. Söz konusu fuarda 57 yabancı ve 62 yerli firmaların stantları Hazar’a kıyısı bulunan ülkelerin ihracat potansiyelini gösterdi. Fuar, sürdürülebilir kalkınmanın bilim ve teknoloji ile daha ileri seviyelere ulaşabileceğini kanıtladı.

Fuarda en büyük alanı ev sahibi Türkmenistan kapladı. Fuarda ilk defa Aşkabat’ta hayata geçirilmesi planlanan akıllı şehir olarak adlandırılan Ashgabat-city projesi tanıtıldı. Türkmen Lider, konuklara bu proje hakkında bilgi verdi.

Daha sonra konuklar Azerbaycan, İran, Kazakistan ve Rusya’nın stantlarını gezdi. Ayrıca, Uluslararası Otomobil Fuarı gezildi.

Otomobil fuarında özellikle Rus Aurus marka araba göz odağı oldu. Fuarda, konuklar İran ve Özbekistan’ın otomobil sektöründeki başarılarını kanıtlayan ve fuarda yer alan çeşitli arabaları da inceledi.

Ayrıca, Türkmen Lider ve konukları,  Tataristan’da üretilen küçük boydaki helikopter ve uçak modellerini inceledi.

Rastgele Haberler

EBRD’den Türkmen işadamlarına ihracat semineri

Şubat 2, 2019 - 9:42 PM
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkmenistan'daki küçük ve orta ölçekli işletmeler için ihracatı geliştirme semineri düzenleyecek. 3 günlük “İhracat ve Ticaret Finansmanı En İyi Uygulamaları” konulu eğitim semineri 20-22 Şubat 2019 tarihleri arasında Aşkabat’taki Yıldız otelinde gerçekleştirilecek. Bu etkinliğin, daha önce ürünlerini ihraç etmekle ilgili olan ve ihracatın temelleri hakkında temel bir bilgiye sahip olan yerel imalat işletmelerinde
Daha fazla oku

Rus Dışişleri Bakanı’ndan Orta Asya turu

Şubat 2, 2019 - 9:50 PM
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 3-6 Şubat tarihleri arasında Orta Asya ülkelerini ziyaret edecek. Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Lavrov Orta Asya turuna Kırgızistan’dan başlayacak ve daha sonra sırasıyla Tacikistan ve Türkmenistan’ı ziyaret edecek.
Daha fazla oku

Türkmen metbugatynda –08.02.2019

Şubat 8, 2019 - 9:24 PM
«Türkmenistan» gazeti 1. Syýasy habarlar: «Türkmenistanyň Prezidenti Gurbanguly Berdimuhamedowyň Türkmenistanyň Mejlisiniň deputatlary bilen duşuşygynda eden çykyşy», (TDH).
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *