Türkmen Lider ve konuklar fuarları gezdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na katılmak için gelen Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Azerbaycan Başbakanı Novruz Mammedov, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ve Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ile Hazar İnovasyon Teknolojiler ve Uluslararası Otomobil Fuarı’nı gezdi.

Fuarda, Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nda Türkiye’yi temsil eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da hazır bulundu.

Fuar alanına gelen konuklar ilk önce folklor gösterilerini izledi. Ardından, Türkmen Lider ve konuklar fuar alanını gezdi. Söz konusu fuarda 57 yabancı ve 62 yerli firmaların stantları Hazar’a kıyısı bulunan ülkelerin ihracat potansiyelini gösterdi. Fuar, sürdürülebilir kalkınmanın bilim ve teknoloji ile daha ileri seviyelere ulaşabileceğini kanıtladı.

Fuarda en büyük alanı ev sahibi Türkmenistan kapladı. Fuarda ilk defa Aşkabat’ta hayata geçirilmesi planlanan akıllı şehir olarak adlandırılan Ashgabat-city projesi tanıtıldı. Türkmen Lider, konuklara bu proje hakkında bilgi verdi.

Daha sonra konuklar Azerbaycan, İran, Kazakistan ve Rusya’nın stantlarını gezdi. Ayrıca, Uluslararası Otomobil Fuarı gezildi.

Otomobil fuarında özellikle Rus Aurus marka araba göz odağı oldu. Fuarda, konuklar İran ve Özbekistan’ın otomobil sektöründeki başarılarını kanıtlayan ve fuarda yer alan çeşitli arabaları da inceledi.

Ayrıca, Türkmen Lider ve konukları,  Tataristan’da üretilen küçük boydaki helikopter ve uçak modellerini inceledi.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’ın toplu konut projeleri

Ocak 16, 2020 - 5:15 PM
Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta toplu konut projeleri başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Başkent’in Parahat-7 mahallesinde 23 konut inşa edilecek. 36 ve 54 daireli 9 katlı konutlar, binlerce ailenin yeni yuvası olacak. Ayrıca konutların yakınında park alanları, çocuk oyun bahçeleri, spor alanları otoparklar ve diğer yardımcı tesisler inşa edilecek.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *