Türkmenistan’a ekoloji dersi için Guinness rekoru

Türkmenistan yeni bir Guinness Rekoruna imza attı. Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde gerçekleştirilen Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında Türkmenistan’a ekoloji dersi için Guinness rekoru verildi.

Hazar’ın kıyısındaki Türkmenbaşı kentinde 8 Ağustos tarihinde 3 bin civarında insanın katılımıyla ekoloji dersi gerçekleştirildi. Bu dersi Guinness rekorlar kitabı temsilcileri de takip etti. Guinness ekibinin hesaplamaları doğrultusunda bu bir rekor oldu.

Türkmenistan’ın bu rekorunun sertifikası, Guinness Rekorlar Kitabı temsilcisi Şeyma Subaşi tarafından Türkmenistan yetkililerine takdim edildi. Sertifika takdimi, Avaza turizm bölgesindeki Kongre Merkezi’nde düzenlenen Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında gerçekleştirildi. Hazar Ekonomi Forumu başlamadan önce Guinness Rekorlar Kitabı temsilcisi Şeyma Subaşi Atavatan Türkmenistan dergisine bir açıklamada bulunmuş, bahse konu rekor sertifikasının takdim edileceğini belirtmişti. Bununla ilgili ilk açıklama sitemiz tarafından dünyaya duyurulmuştu.

Türkmenistan ekoloji alanında önemli çalışmalara imza atmaktadır. Ülkede geniş alanlarda yeşillendirme kampanyaları sürdürülmektedir. Bu çalışmalar, Avaza turizm bölgesinde de gerçekleştirilmektedir. Her sene ülke genelinde 3 milyon fidan dikilerek, yeşil alanlar oluşturulmaktadır.   

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *