Birinci Hazar Ekonomik Forumu gerçekleştirildi

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde Avaza turizm bölgesindeki Kongre Merkezi’nde Birinci Hazar Ekonomik forumu gerçekleştirildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla yapılan foruma, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin,  Azerbaycan Başbakanı Nevruz Mammedov ve İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri katıldı.

Ayrıca, Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov konuk olarak katıldı.

Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi açısından düzenlenen bu forum, başta enerji olmak üzere ticaret, sanayi ve ulaştırma alanlarındaki işbirliğiyle ön plana çıktı. Forum, heyet başkanlarının konuşmalarıyla başladı.

TÜRKMEN LİDER’DEN ÖNEMLİ TEKLİFLER

Forum’da ilk olarak ev sahibi türkmenistan Devlet Başkanı konuştu. Forum katılımcılaırna hitap eden Türkmen Lider, Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler arasında çeşitli alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi açısından bir dizi önemli tekliflerde bulundu.

Devlet Başkanı, Hazar Denizi için yeni Çevre Programı’nın hazırlanmasının önemine değindi. Devlet Başkanı, Hazar’ın zengin doğal kaynaklarının korunmasına ve rasyonel kullanılmasına yönelik bir dizi çevresel tedbir olarak yeni bir Hazar çevre programı oluşturulmasının önemli olduğunu ifade etti. Aynı zamanda, bu Program Hazar’daki çevresel durumun izlenmesi işlevini yerine getirebilir ve kıyı ülkelerinin hükümetlerine ilgili tavsiyelerde bulunabilir.

Türkmenistan'ın bu konuyla ilgili tüm ilgili ortaklarla ciddi bir şekilde ilgilenmeye hazır olduğunu belirten Türkmen Lider, aynı zamanda, BM'nin ve her şeyden önce uzman çevre kuruluşlarının tam desteğini beklediklerini ifade etti.

Rastgele Haberler

Türkmenistan Aziýanyň Kubogynda

Ocak 7, 2019 - 10:47 AM
Türkmenistanyň futbol boýunça milli ýygyndysy ikinji gezek Aziýanyň Kubogyny eýelemek ugrundaky halkara ýaryşa gatnaşýar. “F” toparçada çykyş edýän milli ýygyndymyzyň garşydaşlary Ýaponiýanyň, Özbegistanyň hem-de Omanyň ýygyndylary boldy.
Daha fazla oku

Diplom ykrar etmek : Täze düzgün

Mayıs 5, 2019 - 10:55 PM
Häzirki döwürde ýaşlaryň arasynda ýokary okuw jaýlaryna girmek üçin taýýarlyk döwri gyzgalaňly dowam edýär. Şu ýyl orta mektebi tamamlajak ýaşlaryň bir bölegi ýurdumyzdaky ýokary okuw jaýlaryna okuw girmek üçin taýýarlyk görýän bolsalar, ýene bir bölegi daşary ýurtlaryň abraýly okuw jaýlaryna ýerleşmek üçin taýýarlyk görýärler. Ýakynda daşary ýurtlardaky ýokary okuw mekdeplerinde okamagy
Daha fazla oku

Goňşy Eýrana “kitaphana” sapary

Temmuz 19, 2019 - 12:10 PM
Ýagdaýyň hatarlydygyna seretmezden, meni goňşy ýurtdaky öz kärde-şime kömek bermek höwesi gurşap alypdy we onuň ähli sargytlaryny yzygiderli ýerine ýetirmäge çalyşdym, sebäbi soralýan edebiýatlary iber-mek bilen Sowet Soýuzynyň we Eýranyň özara gatnaşyklaryna hiç hili zyýan ýetirilmeýärdi. Netijede, Eýranda goýberlen türkmen edebiýatynyň
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *