Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler ticari ve ekonomi anlaşması imzaladı

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında Türkmenistan, Rusya, Kazakistan, İran ve Azerbaycan Ekonomi Bakanları toplantısı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıda, ticari ve ekonomi anlaşması imzalandı.

 

Bakanlar toplantısında bölge ülkeleri arasındaki ekonomi işbirliği masaya yatırıldı ayrıca ortak yatırım projelerinin uygulanması yönünde görüş alışverişinde bulunuldu.

Dünya jeopolitik süreçte bölgesel işbirliğinin yeni etabında ekonomik işbirliğinin daha bir anlam kazandığı ifade edildi.

Bakanlar Hazar Denizi’nin hukuki statüsü sözleşmesinin imzalanmasının önemli olduğunu ifade ettiler. Ülkeler arasındaki karşılıklı çıkara dayalı işbirliği ele alındı. Ayrıca, ortak işletmelerin kurulma olasıları değerlendirildi.

Toplantıda, serbest ticari bölgelerin oluşturulması yönündeki tecrübelerin paylaşımının önemine değinildi. Serbest ticari bölgelerin ulusal ekonomilerin rekabet gücünü arttırdığı ifade edildi.

Taraflar söz konusu toplantıların devamlı olarak yapılmasının önemli olduğuna dikkat çekerek, Hazar kıyısı bulunan ülke Hükümetleri arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği anlaşmasına imza atıldı.

Bunun yanı sıra Berkarar otelinde yapılan İşadamları toplantısında Türkmenistan Hükümeti ile pek çok yabancı ülkeler ve yabancı şirketler arasında anlaşmalar imzalandı. Özelikle, Türkmenistan Hükümeti ile Asya Kalkınma Bankası, Türkmenistan Hükümeti ile Uluslararası Finans Kuruluşu, Türkmenistan Hükümeti ile Birleşmiş Milletler arasında önemli anlaşmalar sağlandı.

Bunun yanı sıra Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında borsa işlemleri gerçekleştirildi. Bu işlemlerde yabancı döviz bazında sözleşmeler imzalandı.

İşadamları toplantısında dünyanın çeşitli ülkesinden 90 civarında şirketten 350 delege katıldı.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’da adli etik kuralları kabul edildi

Ocak 22, 2019 - 6:49 PM
Başkent Aşkabat’ta Türkmenistan yargı mensuplarının 1.konferansı düzenlendi. Yüksek ve Tahkim Mahkemeleri temsilcilerinin yanı sıra her seviyedeki şehir ve bölge mahkemelerinin vekillerinin katıldığı konferansta, yargı alanındaki çalışmalar değerlendirildi.
Daha fazla oku

Indi aýakgaplar hem «akylly»

Ocak 18, 2019 - 8:00 AM
Aýakgap satyn alanymyzda ölçegi bilen gyzyklanmak ýa-da kiçi aýakgap sebäpli, ejir çekmek ýaly müşgillikler indi taryhda galyp biler. Munuň üçin biz barha ösýän tehnologiýa hoşallyk bildiräýmeli.
Daha fazla oku

Balkan Vilayetinde Yeni Modern Köy Kurulacak

Nisan 13, 2019 - 8:21 PM
Dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu’nda Türkmen Lider, Balkan vilayetinin Serdar ilçesinde yeni bir köy inşasına yönelik kararname imzaladı. Yeni ve modern bir köyün inşası için Genel Plan geliştirilecek. Bu proje 2 aşamada hayata geçirilecek. 2019 yılında inşaat çalışmalarına başlanacak. 1.aşamadaki inşaat çalışmaları 2019-2022 yıllarını, 2.aşama ise 2022-2025 yıllarını kapsayacak.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *