Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler ticari ve ekonomi anlaşması imzaladı

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında Türkmenistan, Rusya, Kazakistan, İran ve Azerbaycan Ekonomi Bakanları toplantısı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıda, ticari ve ekonomi anlaşması imzalandı.

 

Bakanlar toplantısında bölge ülkeleri arasındaki ekonomi işbirliği masaya yatırıldı ayrıca ortak yatırım projelerinin uygulanması yönünde görüş alışverişinde bulunuldu.

Dünya jeopolitik süreçte bölgesel işbirliğinin yeni etabında ekonomik işbirliğinin daha bir anlam kazandığı ifade edildi.

Bakanlar Hazar Denizi’nin hukuki statüsü sözleşmesinin imzalanmasının önemli olduğunu ifade ettiler. Ülkeler arasındaki karşılıklı çıkara dayalı işbirliği ele alındı. Ayrıca, ortak işletmelerin kurulma olasıları değerlendirildi.

Toplantıda, serbest ticari bölgelerin oluşturulması yönündeki tecrübelerin paylaşımının önemine değinildi. Serbest ticari bölgelerin ulusal ekonomilerin rekabet gücünü arttırdığı ifade edildi.

Taraflar söz konusu toplantıların devamlı olarak yapılmasının önemli olduğuna dikkat çekerek, Hazar kıyısı bulunan ülke Hükümetleri arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği anlaşmasına imza atıldı.

Bunun yanı sıra Berkarar otelinde yapılan İşadamları toplantısında Türkmenistan Hükümeti ile pek çok yabancı ülkeler ve yabancı şirketler arasında anlaşmalar imzalandı. Özelikle, Türkmenistan Hükümeti ile Asya Kalkınma Bankası, Türkmenistan Hükümeti ile Uluslararası Finans Kuruluşu, Türkmenistan Hükümeti ile Birleşmiş Milletler arasında önemli anlaşmalar sağlandı.

Bunun yanı sıra Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında borsa işlemleri gerçekleştirildi. Bu işlemlerde yabancı döviz bazında sözleşmeler imzalandı.

İşadamları toplantısında dünyanın çeşitli ülkesinden 90 civarında şirketten 350 delege katıldı.

Rastgele Haberler

Türkmenistanlı Acapsoltan nine 118 yaşında

Ocak 6, 2019 - 8:20 PM
Türkmenistan vatandaşı Acapsoltan Hacıyeva 118 yaşında. Türkmenistan gazetesinde yer alan habere göre, Marı eyaletinin Marı ilçesinin Babasarı köyünde ikamet eden Acapsoltan Haciyeva 118 yaşındadır. Oğlu 85 yaşındaki Ata ve gelni Tazegül ile beraber yaşayan Acapsoltan ninenin 28 torunu, 67 torununun çocuğu ve 30 torununun torunu bulunmaktadır. 118 yaşındaki Acapsoltan nineye Türkmen Liderinin adından Yeni yıl hediyesi takdim edildi. Aynı haberde ayrıca Balkan eyaletinin Balkanabat şehrinde
Daha fazla oku

Dewid Bekhem ýaşyl meýdana dolanýar

Mart 7, 2019 - 1:24 PM
Ady rowaýata öwrülen futbol ýyldyzynyň bu gezekki gaýdyp gelişi başgaçarak. Has takygy, Amerikanyň Birleşen Ştatlarynyň Los-Anjeles şäherinde täze açylan futbol meýdanyna Dewid Bekhemiň ady dakyldy. Ýyldyz futbolçynyň özi hem bu futbol
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *