Hazar İnovasyon Teknolojiler Fuarı

Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Türkmenistan’ın ev sahipliğinde yapılacak Birinci Hazar Ekonomik Fuarı kapsamında Hazar İnovasyon Teknolojiler Fuarı gerçekleştirildi. Hazar’ın kıyısındaki Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nda yapılan fuarın açılış törenine Bakanlar Kurulu üyeleri, forum için yurtdışından davet edilen çok sayıda davetli katıldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın girişimiyle yapılan bu organizasyonları takip etmek için çok sayıda yabancı gazeteci iştirak etti. Türkmen Lideri’nin kutlama mesajının okunmasıyla başlayan fuara, Türkiye’yi temsilen başta Tepe Türkmen olmak üzere Nata Holding,  Çalık Holding, Rönesans Holding, Cotam ve diğer firmalar stant açtı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki işadamlarının oluşan bir heyette bu organizasyonluklarda yer almaktadır.

Açılış töreninin ardından yabancı delegeler stantları gezdiler. Hazar İnovasyon Teknolojiler Fuarı’na 13 bin metrekare alanda 57 yabancı şirket katılmaktadır. Söz konusu fuar ile birlikte Uluslararası Otomobil Fuarı’na yapılmaktadır. Bu iki dev fuar için Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nda 9 hektar alanda stantlar için yer tahsis edildi. Bu kapladığı alan itibariyle en büyük fuardır.

Hazar İnovasyon Teknolojiler Fuarı’nda ev sahibi Türkmenistan ile birlikte Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler Rusya, Kazakistan, İran ve Azerbaycan’da dev stant açtı.

Türkmenistan’ın stantları ülkenin ihracat kapasitenin ve potansiyelini göstermek için özellikle üretim yapan yerli firmaların stant açtığını görmek mümkün.

Fuarda ilk defa Ashgabat-city akıllı şehir projesi halka açık olarak sunuldu. Bu proje, Aşkabat’ta inşa edilecek dev projelerin birisidir.

 

Rastgele Haberler

Türkmen Lider, video-konferanslı çalışma toplantısı gerçekleştirdi

Ocak 14, 2020 - 6:48 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, vilayet valileri ve Aşkabat Belediye Başkanı’nın katılımıyla video-konferans eşliğinde çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Tolantıda, ülkenin sosyo-ekonomik kalkınması, mevsimlik tarım işlerinin ilerlemesi konuları görüşüldü.
Daha fazla oku

Türkmenistan’da çocuklar kış tatilinde

Ocak 6, 2020 - 6:14 PM
Türkmenistan’da ortaokullarda kış tatili başladı. Ülke genelinde bu ara tatilin değerlendirilmesi için çeşitli organizasyonluklar yapılmaktadır. Türkmenistan çeşitli bölgesinden öğrenciler davet edilerek, Aşkabat’ın yakınlarındaki Gökdere Dinlenme Tesisleri’nde kamp programına katılmasına imkan sağlanmaktadır.
Daha fazla oku

Atavatan Türkmenistan’ı Facebook’tan Takip edin!

Ocak 18, 2020 - 5:36 PM
Ata Vatanımız Türkmenistan ile ilgili güncel haber ve analizleri Türkçe, Türkmence, Rusça ve İngilizce  olarak günlük yayınlamakta olan Atavatan Türkmenistan Uluslararası Dergisinin resmi www.atavatan-turkmenistan.com sitesi, sosyal medyada giderek büyüyor. Yayın ekibimiz tarafından üretilen haber ve analizleri yayınlayan sitemizdeki haber ve analizleri Facebook hesabımızdan da takip edebilirsiniz. Sitemiz Türkmenistan’daki önemli sosyal, ekonomik ve siyasi gelişmeleri yerinde takip etmekte ve anında dünyaya servis etmektedir. Türkmenistan ile haber ve analizleri Facebook hesabımızdan
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *