Kurban Bayramı tatil günleri tarihleri kesinleşti

 Türkmenistan Devlet Başkanının imzaladığı Ferman ile bu sene Kurban Bayramı tatil günleri kesinleşti. Buna göre, 11-12-13 Ağustos 2019 tarihleri Kurban Bayramı tatili olacak ve tüm kurumlarda tatil ilan edilecek. 11 Ağustos 2019 tarihi Pazar gününe denk geldiği için Kanuna göre tatil günü olan Pazar gününün dinlenme günü 14 Ağustos 2019 tarihi Çarşamba gününe aktarılacak. Böylece 11-14 Ağustos 2019 tarihlerinde dinlenme günü olacak.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’da üniversitelere başvurular başladı

Temmuz 10, 2019 - 9:45 AM
Türkmenistan’da yüksek ve orta meslek yüksekokullarına başvuru belgelerin kabulü başlamıştır. Türkmen Devlet Haber Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu sene eğitim döneminde yüksek eğitim kurumlarına 12 bin 242 öğrenci alınacak. Bu rakam geçen yıla göre 3 bin 392 bin öğrenci fazla. Aynı zamanda üniversitelere ücretli olarak okumak isteyenler için 8 bin 54 kişilik kontenjan ayrıldı.
Daha fazla oku

789 milyon dolarlık yatırım ile dev projeler

Ocak 18, 2019 - 10:44 AM
Türkmenistan’da ülke ekonomisinin istikrarlı büyümesi ve sağlam temeller üzerinde durması için hazırlanan yatırım politikası kapsamında yabancı yatırımlar çekilmektedir. Ülkenin yatırım politikasının hayata geçirilmesinde Türkmenistan Dış Ekonomik İşler Bankası’na büyük görev düşmektedir. Bu banka Türkmenistan hükümetinin uluslararası sermaye pazarındaki resmi temsilcisi görevini yapmaktadır. Söz konusu banka aracılığıyla Türkmenistan ekonomisine yabancı kredilerin sağlanmaktadır. 2018 yılında da bu alanda bir dizi çalışmalar yapıldı.
Daha fazla oku

Birinci Hazar Ekonomik Forumu: Ulaştırma alanında işbirliği

Mayıs 7, 2019 - 5:32 PM
Bu sene 12 Ağustos tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı’nın girişimiyle Birinci Hazar Ekonomik Forumu düzenlenecek. Bu toplantının, Hazar Denizi'nin Hukuki Statüsü Hakkında Sözleşme bağlamında, gerçekten tarihi bir olay olan 5 Hazar devletinin başkanları tarafından imzalanan anlaşmaların uygulanmasında ve bölgesel işbirliğinin daha da güçlendirilmesinde önemli bir adım olması amaçlanıyor.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *