Türkmen Lider, Türk işadamı ile görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Avaza turizm bölgesinde Birinci Hazar Ekonomik Forumu için gelen Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ile görüştü.

Görüşmeye zaman ayırdığı için Türkmen Lideri’ne teşekkür eden Türk işadamı, Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nun sadece bölgesel değil aynı zamanda, dünya derecesinde önemli bir etkinlik olduğunu ifade etti.

Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nun uluslararası iş ortaklığının çeşitlendirilmesi açısından önemli rol üslendiğini kaydeden Çalık, Türkmenistan ile işbirliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Türkmen Lider, Türk şirketleri ile karşılıklı çıkara dayalı işbirliği için her zaman açık olduğunu ifade ederek, Çalık Holding’in birçok projede yer aldığını belirtti.

Görüşmede, Türk şirketinin Türkmenistan’daki projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Özellikle, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattına paralel inşa edilmekte olan 500 kilovolt gücündeki elektrik hattı projesinin belirlenen plan doğrultusunda ilerlediği kaydedildi.

Türkmen Lider, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattının Güneydoğu Asya ülkelerine transit olarak elektrik ihraç etme fırsatı sunacağını ifade etti. Bu nedenle Devlet Başkanı, Türk işadamına bu projeyi yüksek kalitede ve sözleşmede belirtilen sürede tamamlanması için gereken çalışmaların yapılmasını istedi.

 

Rastgele Haberler

Materiýa zähmet

Kasım 4, 2019 - 9:24 AM
Materiýa bu zähmetdir. Tutuş ynsanyýetiň ýaşaýyş ulgamy iki topara bölünýär. Materiýa zähmet ulgamy aň ruhuýet ulgamy. Bütin adamzat üçin materiýa zähmet çekmekden ybaratdyr. Materiýa zähmet bu müşginlikdir ýag-ny kynçylykdyr.
Daha fazla oku

Германия хочет покупать газ в Туркмении

Şubat 15, 2019 - 11:03 PM
На германо-туркменском форуме в Берлине говорили о перспективах выхода туркменского газа на рынки ЕС. В МИД ФРГ считают, что 6 млрд кубометров в год Туркмения могла бы продавать в Европе уже сейчас.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *