Azeri Bakan: Hazar Ekonomik Forumu'nu işbirliği için yeni bir fırsat

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan “Türkmenistan Dış Politikası ve Diplomasisi” dergisi 12 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek Birinci Hazar Ekonomik Forumu öncesinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov ile röportaj gerçekleştirdi. Her iki bakan, Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından ileri sürülen Hazar Ekonomik Forumu'nun öncelikli olarak Hazar ‘a kıyısı bulunan 5 ülke; Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, İran ve Türkmenistan açısından işbirliği için yeni bir fırsat olacağını ve bu foruma büyük önem verdiklerini kaydettiler.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nın dergisinin sorularını yanıtlayan Azeri Bakan Mamedyarov, Türkmenistan ile yakın bağlarının olduğu şu sözlerle dile getirdi. “Tarihsel olarak ortak kökenlerimiz var ve coğrafi olarak halklarımızın kaderinde her zaman önemli bir rol oynayan Hazar ile bağlıyız. Bu nedenle, hem Azerbaycan hem de Türkmenistan’ın Hazar Denizi’nin potansiyelini ve kıyı ülkelerinin uluslararası işbirliğini ortaya çıkarmak için çok büyük önem vermesi tesadüf değildir. Bu bağlamda, bizler için, Hazar ülkeleri arasında işbirliğinin arttırılması için yeni bir format olacak Hazar Ekonomik Forumu'nu işbirliğini arttırmak için yeni bir format olacak”.

Hazar bölgesinin gelecekteki ekonomik kalkınmasındaki rolünü ve potansiyeli hakkındaki soru üzerine Bakan, bildiğiniz gibi, sanayi çağının başından itibaren Bakü hem karada hem de denizde petrol ve doğal gaz zenginliğinin gelişmesinde öncü ve ana merkez olduğunu ifade etti. Bölgedeki zengin ekonomik potansiyeli ortaya çıkarmak için aktif katılım hattını sürdürmeye kararlı olduklarını söyleyen Bakan, iki taraflı ve üç taraflı olarak çeşitli ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliği biçimlerine ve tüm Hazar devletlerini birleştirmeye açık olduklarını ve önemli olan, yürütülen projelerin ülkelerin arasındaki mevcut işbirliğini çeşitli alanlarda daha da derinleştirmeye hizmet etmesi için çaba göstereceklerini ifade etti.

Birinci Hazar Ekonomik Forumu’ndan beklentileri konusundaki soruya Azerbaycan Dışişleri Bakanı Mamedyarov şöyle cevap verdi: “Daha önce de belirttiğim gibi, Azerbaycan ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesine ve Hazar devletlerinin zengin potansiyeline hizmet eden projelerin uygulanmasına büyük ilgi gösteriyor. Bu nedenle, biz Birinci Hazar Ekonomik Forumu için iyice hazırlandık. Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler arasındaki bu işbirliği formatının başlatılmasından beklentilerimiz, bölgede uygulanan önemli girişimler çerçevesinde işbirliğini somutlaştırmaktır. Enerji, lojistik ve diğer projelerin yoğunlaştırılmasının, her bir ülkenin ve bir bütün olarak çıkarlarına hizmet edeceğine inanıyoruz.

Bir kez daha, Türkmenistan meslektaşlarımızı ve ortaklarımızı, Türkmenistan, Azerbaycan ve diğer tüm Hazar devletlerinin gelişimi için somut faydalar getireceğinden emin olduğum önemli bir girişim için tebrik ediyorum”.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *