Türkmen Lider, çiftçileri tebrik etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 1 milyon 650 bin ton buğday rekoltesinin toplanması ile ilgili ülkenin çiftçilerini tebrik etti.

Türkmen Lider, çiftçilerin bu başarısı ile ilgili yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Devlet, çiftçilerin üretici kapasitesi için en elverişli koşulları yaratmaktadır, vicdanlı çalışmalarının sonuçlarını takdir etmektedir, yeni başarılara imza atan ve refah seviyesini arttıran çiftçileri teşvik etmektedir. Düzenli olarak güçlü tarım makineleri satın alınmaktadır. Çiftçilere indirimli fiyattan gübre, tohum, tarım ürünlere zarar veren böcekler için kimyasal malzemeler sağlamaktadır. Çiftçinin ürettiği ürünün ödemeleri zamanında yapılmaktadır. Bunlar çiftçilerin daha fazla mahsul almasına teşvik etmektedir”.

Devlet Başkanı, buğday hasadının muhafaza edilmesi ve yüksek kaliteli ürünler elde edilmesi için ülke genelinde makarna, ekmek ve unlu mamul üretimi için modern elevatörler ve üretim kompleksleri inşa edildiğini ve buğday üretimindeki artışın ülkedeki gıda bolluğunun daha da güçlendirilmesine katkıda bulunduğunu ifade etti.

Bu sene ülke genelinde 760 hektar araziye buğday ekildi. Buğday hasadı döneminde 2 bine yakın CLAAS, John Deere, Case, New Holland gibi dünyaca ünlü tarım makinelerini üreten firmaların biçerdöverleri çalıştırıldı. 24 saat, iki vardiya halinde çalıştırılan bu modern tarım makineleri çiftçilere yetiştirdikleri zengin hasadı hızlı ve kayıpsız bir şekilde toplamasına yardımcı oldu.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *