Görme engelli bisikletçi ülke -ülke geziyor

İtalya’nın başkenti Roma'dan 8 Mart günü rehberi Michele Giuliano ve Samuel Spriano ile birlikte 'tandem' denilen iki kişilik bisikletle dünya turuna çıkan görme engelli Davide Valacchi, Türkmenistan macerasını tamamladı. İtalya’nın Aşkabat Büyükelçiliği resmi internet sitesinde de yer alan habere göre, Görme engelli sporcu, Görme Engelliler ve Körler İçin Paralimpik Oyunlar Federasyonu (FISPIC) tarafından desteklenen ‘I to eye’ projesi kapsamında dünyayı geziyor. Türkmenistan’da bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu kaydeden bisikletçi, Mari ve Türkmenabat kentlerinde oldu. Ardından Türkmenistan’ın Farab ilçesinden Özbekistan’a geçiş yaptı.

Davide Valacchi ve ekibi, Türkmenistan turu kapsamında Türkmenistan’ın Mari vilayetindeki Paraolimpik Komitesi temsilcileri ile bir araya geldi. İtalyan bisikletçiler, misafirperverliği için Türkmen tarafına teşekkür etti. Türkmen tarafı, İtalyan ekibine bir rehber takdim etti ve o rehber bisikletçilere İran’ın güney sınırından Türkmenistan’a giriş yapmasından Özbekistan sınırına kadar eşlik etti.

Görme engelli bisikletçi bu proje kapsamında 15 bin kilometre pedal çevirecek. Roma’dan bu maceraya atılan sporcu, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Türkiye, İran ve Türkmenistan’ı ziyaret etti. Şimdi ise Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan maceraları bekliyor.

Yolculuklarının engelsiz yaşama dikkati çekmektir. Her şeye rağmen yaşam gerçekten çok güzel olduğunu göstermektir. Çin'in Pekin kentinde son bulacak olan yolculukları sonunda mutlu bir sona ulaşılması hedeflenmektedir.

 

 

Rastgele Haberler

Los Angeles – “Perişdeleriň şäheri”. Syýahat ýazgylary...

Temmuz 4, 2019 - 11:50 AM
Meniň geçen hepde www.atavatan-turkmenistan.com saýtynda goýan “Amerika Size garaşýar. Täze başlaýanlar üçin” atly syýahat hakyndaky ýazgylarym garaşanymdan hem has uly gyzyklanma eýe boldy. Emma, biziň öz syýahat meýilnamamyza gysga wagtyň içine köp zat sygdyranlygymyz üçin, şol syýahat
Daha fazla oku

Türkmen Lider, Türk işadamı ile görüştü

Ağustos 9, 2019 - 1:11 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Avaza turizm bölgesinde Birinci Hazar Ekonomik Forumu için gelen Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ile görüştü. Görüşmeye zaman ayırdığı için Türkmen Lideri’ne teşekkür eden Türk işadamı, Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nun sadece bölgesel değil aynı zamanda, dünya derecesinde önemli bir etkinlik olduğunu
Daha fazla oku

Türkmen metbugatynda – 05.03.2019

Mart 5, 2019 - 9:49 PM
«Türkmenistan» gazeti 1. Ykdysady habarlar:«Taryhy çözgütler kabul edildi – şäherleri, täze obalary gurýarys», (TDH). «Türkmenistan – ÝB: gülläp ösüş ugrunda hyzmatdaşlyk», (TDH). «Hazar deňzi: durnukly ösüş we dolandyryş», (TDH).
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *