Türkmenistan turizmi, Japonya’da tanıtıldı

Türkmenistan Devlet Turizm Komitesi temsilcileri, Japonya’nın başkenti Tokyo’yu ziyaret etti. Bu ziyarette, turizm alanında devletlerarası işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik konular değerlendirildi ve Türkmenistan’ın turizm potansiyeli tanıtıldı.

Geçtiğimiz günlerde Aşkabat-Tokyo-Aşkabat charter seferleri ile Aşkabat ile tokyo arasında bir sefer gerçekleştirildi. Turizm sektörünün canlandırılması için yapılan bu sefer aracılığıyla Türkmenistan Devlet Turizm Komitesi ve 20’ye yakın yerli turizm şirket temsilcileri Tokyo’yu ziyaret etti.

Çalışma ziyareti sırasında Türkmen heyeti, Japonya'daki turizm işletmesi temsilcileriyle ikili görüşmeler yaptı. Ayrıca, Japon seyahat şirketinin temsilcilerinin davet edildiği Japonya Seyahat Acentaları Birliği'nin öncülüğünde özel bir toplantı düzenlendi. Toplantının katılımcılarına, Türkmenistan’ın tarihini eski kültürünü anlatan sergi düzenlendi. Japon tur operatörlerine, Türkmenistan’ın turizm potansiyeli hakkında bilgi verildi. Büyük İpek Yolu güzergahındaki Merv, Köneürgenç, Nisa, Dehistan, Abiverd ve diğer tarihi mekanlar anlatıldı.

Bunun yanı sıra Avaza turizm bölgesi, ülkeden meşhur kaplıcalar ve diğer turistik mekanlar hakkında geniş bilgi paylaşımında bulunuldu.

Japonya Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Tadashi Shimura, Hazar Denizi'nin ekolojik olarak temiz Türkmen kıyılarında Avaza Ulusal Turizm Bölgesi'nin oluşturulması dahil olmak üzere bir dizi önemli büyük ölçekli proje başlatan Türkmenistan Devlet Başkanı'nın izleyen politikasına övgüde bulundu. Bu projenin sanatoryum-tatil rekreasyonu ve eko-turizm için yeni fırsatlar yarattığını belirterek, aktif yabancı şirketlerin ve yatırımcıların aktif olarak yer aldığı bu önemli projenin uygulanmasında elde edilen başarılara duyduğunu belirtti.

Rastgele Haberler

Ankara’da Türkmenistan konulu toplantı gerçekleştirildi

Ocak 19, 2018 - 2:21 PM
Türkmenistan Ankara Büyükelçisi Sn. İşankuli AMANLIYEV ev sahipliğinde «Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun Kalbi» adlı toplantı 19 Ocak 2018 tarihinde 10.30-11.30 saatleri arasında Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçiliği toplantı salonunda gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıya milletvekilleri, dernek başkanları, akademisyenler ve basın mensupları katıldı. Ankara’daki Türkmenistan konulu toplantıya Atavatan Türkmenistan Dergisini temsilen derginin imtiyaz
Daha fazla oku

Türkmenistan Türkiye’deki Terör Saldırısını Kınadı

Ocak 3, 2017 - 11:44 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, İstanbul’da gece kulübüne düzenlenen terör saldırısı dolayısıyla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi. Türkmen Lider mesajında, çok sayıda insanın ölümüne yol açan terör saldırısını sert bir şekilde kınadı.
Daha fazla oku

TAPI Gaz Projesi İstanbul’da Masaya Yatırılacak

Ekim 10, 2018 - 9:50 PM
Enerji ülkesi Türkmenistan’ın en önem verdiği projelerden birisi de Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğal gaz projesidir. İnşasına start verilen bu dev proje yakında İstanbul’da masaya yatırılacak. 16 Ekim 2018 tarihinde TOBB İstanbul Hizmet binasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) - Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (EİT TSO) ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı işbirliğinde "Türkmenistan'da Enerji Projeleri ve EİT Bölgesinin Kalkınmasına Olan Etkileri" adlı bir
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *