TAPİ doğalgaz boru hattı: Pakistan ile görüşmeler

Türkmenistan’ın öncülüğünde hayata geçirilmekte olan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesi, uzun vadede Türkmen gazının Güney Asya ülkelerine ulaşmasını sağlayacak. Bu nedenle, bu proje katılımcı ülkeler tarafından büyük bir hassasiyet ile takip edilmektedir.

Türkmenistan ve Pakistanlı uzmanlar, mekanizmaları gözden geçirmek ve TAPI doğal gaz boru hattının Pakistan bölümünü inşa etme şartlarını tamamlamak için Ağustos ayında bir araya gelecekler. Bu konuyla ilgili açıklama, Radio Pakistan radyo yayın ağı tarafından yapıldı.

Yapılan açıklamara göre,  Ekim 2019 tarihinde Pakistan’ın Belucistan eyaletinin Çaman kentinde projenin temel atma törenin yapılması planlanmaktadır.

Pakistan’ın petrolgaz sektörünün yetkilisinin açıklamasına göre, Pakistan'ın bu yıl Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğal gaz boru hattı inşaatı projesinde pratik çalışmaya başlamaya ve zamanında tamamlamaya kararlı olduğu bildirildi.

Dört ülkeyi kapsayan boru hattının doğalgaz taşıma kapasitesi yıllık 33 milyar metreküptür.

TAPI projesine paralel olarak, bu yol boyunca başka projeler hayata geçirilmektedir. Bu, 500 kV'lık bir enerji nakil hattı olan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) enerji projesi ve bu ülkeleri bağlayacak bir fiber optik hat projesidir.

TAPİ projesi iki aşamadan oluşuyor. İlk aşamada, boru hattında tahmini olarak 5 ila 6 milyar dolar maliyetinde tamamlanacak olan serbest gaz akışı, ikinci aşamada ise kompresör istasyonlarında 1,9 ila 2 milyar dolar maliyetinde olacak.

 

Rastgele Haberler

Конференция по медиации в Стамбуле

Kasım 29, 2018 - 4:50 PM
В Стамбуле на этой неделе пройдут две отдельные международные конференции по медиации. Министр иностранных дел Турецкой Республики Мевлют Чавушоглу рассказал о том, что на них будет обсуждаться. Глава МИД Турции подчеркивает поиск мира требует предприимчивой внешней политики.
Daha fazla oku

Türkmenabat Havalimanı web sitesi faaliyette

Mart 29, 2019 - 6:32 PM
Geçen sene faaliyete giren, Guinness rekorlu Türkmenabat Uluslararası Havalimanının resmi web sitesi faaliyete başladı. Türkmence, Rusça ve İngilizce dillerinde yayınlanan yeni web site www.tia.gov.tm adresinden faaliyet gösteriyor. Yolcular web sitesi aracılığıyla Türkmenabat Uluslararası Havalimanının
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *