AB- Türkmenistan ilişkilerinde yeni dönem

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Avrupa Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, 6-7 Temmuz tarihlerinde Orta Asya ülkeleri Türkmenistan ile Kırgızistan’ı ziyaret etti. Orta Asya ziyaretine Türkmenistan’dan başlayan Federica Mogherini, daha sonra Kırgızistan’da bölge ülkelerin Dışişleri Bakanları ile görüştü.

15.AB-ORTA ASYA BAKANLAR TOPLANTISI

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 15.AB-Orta Asya Bakanlar Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, AB’den Mogherini katılırken, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çengiz Aydarbekov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Siracoddin Muhriddin, Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov ve Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev katıldı.

Toplantının  ana gündemini, yeni AB Orta Asya Stratejisinin resmi sunumu oldu. Mogherini konuşmasında, stratejinin ana hükümlerinin uygulama sürecinin nasıl ve ne şekilde yer alacağını ele aldı.

Toplantı kapsamında Orta Asya Bakanları ve AB Yüksek Temsilcisi tarafından “AB ve Orta Asya: Birlikte Daha Güçlü Bir Ortaklık Oluşturma” konulu nihai bildiri kabul edildi. Söz konusu bildiri,  AB'nin, Orta Asya ülkelerinin ulusal çabalarını desteklemek, bölgeyi küresel ticaret sistemine başarılı bir şekilde entegre etmek ve bölge içi işbirliğini teşvik etmek amacıyla tüm araçları kullanılması ifade edildi.

Federica Mogherini konuşmasında, Orta Asya'daki ortaklarından, bölgedeki reformlar ve modernizasyon için güvenilir ve öngörülebilir bir ortak olarak AB'ye daha fazla katılım için güçlü bir talep gördüklerini dile getirdi.

Bildiride, AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin Avrupa Birliği ile Orta Asya ilişkilerinin pekiştirilmesine önemli rol üslendiği de belirtildi. Ayrıca, bir sonraki bakanlar toplantısının 2020 yılında Brüksel’de yapılması planlandı.

Toplantıya katılan Türkmenistan heyeti, AB-Orta Asya formatındaki ortaklığın güçlendirilmesi konusunda bir dizi önerilerde bulundu. Özellikle güvenlik, enerji, ulaşım, ekoloji, eğitim ve kültür gibi alanlarda stratejik ortakların genişletilmesi öngörüldü.

Ayrıca, Bişkek’te 1.AB-Orta Asya Forumu da düzenlendi. Bakanlar toplantısı ile arka arkaya düzenlenen ilk AB-Orta Asya Forumu memnuniyetle karşılandı. Kırgızistan’ın ilk AB-Orta Asya Ekonomik Forumu'na ev sahipliği yapma önerisini de büyük destek gördü. Bu forumda konuşan Mogherini, Avrupa Birliği olarak Orta Asya’ya daha fazla yatırım yapmak istediklerini kaydederek, “Sadece Avrupa Birliği için değil, aynı zamanda bu bölgenin çıkarlarını giderek daha fazla tanıyan Asya ve dünyadaki diğerleri için de önemli bir ortak olduğunuza inanıyorum. Yine, bu bölgenin çıkarları sadece kurumsal açıdan değil, aynı zamanda bu ülkelerin insan ve toplumlarında yatmaktadır.” diye konuştu.

TÜRKMENİSTAN – AVRUPA BİRLİĞİ DİYALOĞUNDA YENİ DÖNEM

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Avrupa Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin Aşkabat ziyareti, Türkmenistan - Avrupa Birliği diyaloğunda yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelendirildi.

AB ofisinin Aşkabat'ta açılması ile ilgili anlaşmayı imzaladıktan sonra konuşan Mogherini, dünyadaki 142. Avrupa Birliği Delegasyonunun bu önemli belge ile açıldığını söyledi. Bundan sonra AB’nin Türkmenistan ile ilişkilerinin daha da verimli bir şekilde gelişeceğinden emin olduğunu ifade eden Mogherini, “Görüşmelerde, ikili işbirliğinin tüm alanlarını ele aldık. Şu anda, ilişkilerimiz için, sadece burada tam diplomatik statüde olma kararı nedeniyle değil, aynı zamanda AB üye ülkeleri tarafından onaylanan Orta Asya'daki yeni AB stratejisinin uygulanması için de özellikle önemlidir. Bu, Avrupa Birliği’nin çok çeşitli faaliyet alanlarındaki ortaklığımızı genişletme taahhüdünün bir işaretidir.” dedi.

 

 

Rastgele Haberler

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı

Kasım 11, 2017 - 3:20 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi. Bakanlar Kurulu’nda öne çıkan haber başlıkları;
Daha fazla oku

İhaleler: Türkmenistan’dan Uluslararası Yatırım İhalesi

Ekim 20, 2018 - 2:12 PM
Türkmenistan Deniz ve Nehir Taşımacılık Kurumu önemli bir uluslararası yatırım ihalesi açtı. Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nda yer alan Balkan tersanesinde 2 adet RO-RO tipi yolcu ve yük taşıma gemisinin ortaklaşa üretilmesi hedeflenmektedir. Bununla ilgili ihaleye katılmak
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *