Türkmenistan’da üniversitelere başvurular başladı

Türkmenistan’da yüksek ve orta meslek yüksekokullarına başvuru belgelerin kabulü başlamıştır. Türkmen Devlet Haber Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu sene eğitim döneminde yüksek eğitim kurumlarına 12 bin 242 öğrenci alınacak. Bu rakam geçen yıla göre 3 bin 392 bin öğrenci fazla. Aynı zamanda üniversitelere ücretli olarak okumak isteyenler için 8 bin 54 kişilik kontenjan ayrıldı.

Ülke genelindeki üniversitelerde 33 yeni uzmanlık alanı oluşturuldu. Türkmenistan Telekomünikasyon ve Bilişim Enstitüsü ilk defa öğrenci kabul edecek.

Ulusal ekonominin çeşitli sektörlerinin nitelikli personel ihtiyaçları dikkate alındığında, ortaöğretimdeki meslek okullarındaki uzmanlık sayısı da artmıştır. Bu yıl, bakanlıkların, sektörel bölümlerin, işletmelerin ve kuruluşların siparişine göre, 42 ortaöğretim meslek okulu 9 bin 663 öğrenci alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı pedagojik ortaöğretim meslek okullarına, Sağlık Bakanlığı'na bağlı tıp meslek okullarına ve Kültür Bakanlığı'na bağlı meslek okulları giriş sınavları da, üniversitelerde olduğu aynı tarihlerde  yapılacaktır. Giriş sınavları 24 Temmuz ile 14 ağustos tarihleri olarak belirlendi. Bu tarihlerde üniversitelerde ve meslek okullarında giriş sınavları yapılacak.

Üniversitelere ve meslek okullarına başvuru dönemi 8 Temmuz tarihinden itibaren resmen başlayarak, 21 Temmuz tarihinde sona erecek.

Rastgele Haberler

Düzce üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı 6 Mayısta

Mart 13, 2018 - 11:07 AM
Düzce üniversitesi YÖS başvuruları 8 Martta başladı. Başvuru 20 Nisana kadar kabul edilecek. Sınav ise 6 Mayısta gerçekleştirilecek. Sınav ücreti kılavuzda belirtilen hesap numaralarına aday numarası ile yatırılacaktır. Ücret yatırmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Sınav Giriş Belgesi Olmayan Adaylar Sınava Alınmayacaktır. Sınav ücreti yatırıldıktan sonra başvurunuz onaylanacak olup belgenizi onay sonrasında alabilirsiniz. Sınavlar 100 puan üzerinden değerlendirilir. Soruların katsayısı Matematik (45x1.6=72),
Daha fazla oku

Özbegistan Respublikasynyň Prezidenti bilen telefon arkaly söhbetdeşligi

Aralık 27, 2018 - 10:46 PM
Şu gün hormatly Prezidentimiz Gurbanguly Berdimuhamedowyň we Özbegistan Respublikasynyň Prezidenti Şawkat Mirziýoýewiň arasynda telefon arkaly söhbetdeşlik boldy. Iki döwletiň Baştutanlary mähirli salamlaşyp, birek-biregi ýetip gelýän Täze, 2019-njy ýyl bilen gutladylar we berk jan saglyk, ähli başlangyçlarynda hem-de türkmen we özbek halklarynyň abadançylygynyň bähbidine alyp barýan bilelikdäki işinde uly üstünlikleri arzuw etdiler.
Daha fazla oku

Filipp Kirkorov ve Mustafa Sandal Konser verdi

Aralık 17, 2016 - 7:39 AM
Son yıllarda Türkmenistan’da bir gelenek haline dönüşen Yılbaşı öncesinde yabancı ülke sanatçılarının sahne aldığı konser programı, bu sene ünlü Rus sanatçı Filipp Kirkorov ile başladı. Türkmenistan’a yabancı olmayan Rus sanatçı, 10 bin seyirci kapasiteli Buz Köşkü’nde sevilen şarkıları ile Türkmen
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *