Gazprom, Türkmenistan ile 5 yıllık bir sözleşme imzaladı

Rusya’nın Gazprom şirketi, Türkmenistan’ın Türkmengaz Devlet Kurumu ile 5 yıllığına doğal gaz alımı sözleşmesi imzaladı (30 Haziran 2024'e kadar). Konuyla ilgili açıklama, Rus şirketinin resmi internet sayfasında yayınlandı.

Sözleşme koşullarına göre, Türkmenistan’dan Rusya’ya sevkedilecek doğalgaz miktarı yıllık 5,5 milyar metreküp olarak belirlendi. Rus şirketinden yapılan açıklamada, Gazprom’un Türkmenistan’dan doğalgaz alımını Nisan 2019’da tekrar başlattığı yer aldı.

Kısa dönemli sözleşme 15 Nisan ile 30 Haziran 2019 tarihlerini kapsadı. Bu dönemde Rusya’ya 1,2 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı gerçekleştirildi. 2009 yılına kadar Rusya’nın Gazprom şirketi Türkmenistan’ın doğalgazının en büyük ithalatçısı konumundaydı. Yıllık alım miktarı 40-42 milyar metreküpe kadar ulaşmıştı. Son yıllarda bu miktar 10-11 milyar metreküpe kadar azaltıldı.

Türkmenistan, Rusya’ya doğalgazı Orta Asya-Merkez doğalgaz boru hattıyla göndermektedir. Türkmen doğal gazı, 2028 yılına kadar gaz sektöründe işbirliği konusunda Türkmenistan ile Rusya Federasyonu arasında var olan hükümetler arası anlaşma kapsamında sağlanıyor. Türkmenistan, doğalgaz rezervleri bakımından dünyada 4.sırada yer almaktadır.

Rastgele Haberler

Özel sektörden kısa haberler...

Mart 2, 2019 - 11:03 PM
Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Türkmenistan’da serada muz üretimi gerçekleştirildi. Ferhar yerli firma tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Türkmenistan’da egzotik bitki için yaratılan olumlu koşullarda kök salmış olan bananın ilk meyvesi alındı.
Daha fazla oku

Atestat ile başvuru için gerekli evraklar

Nisan 12, 2018 - 11:10 PM
Türkiye’de üniversite eğitimi için atestat ile başvuru dönemi başlıyor. Lise diploması atestat ile Türk üniversitelerine öğrenci yerleştirmek konusunda danışmanlık hizmetini sunan Atavatan Danışmanlık şirketinden bildirildiğine göre, Atestat ile başvuru için aşağıdaki evraklar gerekmektedir.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *