Türkmenistan’da yeni gazkimya projeleri

Geçtiğimiz günlerde Hazar Denizi'ne kıyısı bulunan Rusya, Azerbaycan, İran ve Kazakistan'ın katılımıyla 12 Ağustos'ta Türkmenistan'da düzenlenecek 1. Hazar Ekonomik Forumu'nun uluslararası medya tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Aşkabat’taki Arçabil otelinde gerçekleştirilen medya toplantısında konuşan  Türkmengaz Devlet Kurumu Başkan Yardımcısı Akmurat Çarıyev, önümüzdeki yıllarda Türkmenistan’da gerçekleştirilecek dev gaz kimya projeler hakkında bilgi verdi.

Doğalgaz bakımından zengin olan Türkmenistan, son yıllarda katma değeri yüksek ürünlerin üretimi için büyük yatırımlara imza atmaktadır. Bu yatırımlar genellikle doğalgaz sektöründe yapılmaktadır. Bu bağlamda, polimer fabrikası, doğalgazdan benzin üreten tesis, doğalgazdan üre gübresi üreten tesis hizmete açıldı.

Önümüzdeki yıllarda ise, Lebap'ta kauçuk ve polistiren üretimi için bir tesis, Balkan vilayetinde bir başka polimer tesisi (ilk tesis, 2018'de Kiyanly'da devreye alındı) inşa edilmesi öngörülmektedir. Bunun yanı sıra Daşoguz bölgesinde polivinil asetat (PVAC) ve metanol üretiminin oluşturulması planlanmaktadır. Ahal vilayetinde resmen açılmış olan doğal gazdan sentetik benzin üreten tesisin ikinci aşamasının hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

Birinci Hazar Ekonomi Forumu çerçevesinde Türkmengaz Devlet Kurumu potansiyel yatırımcılar ve ortaklarla bir dizi toplantı yapacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un önerileriyle oluşturulan Birinci Hazar Ekonomi Forumu, Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan, İran ve Kazakistan arasındaki ekonomik iş birliğinin geliştirilmesini amaçlıyor.

Rastgele Haberler

Ynanç haty bilen Diplom Ykrar Etmek

Şubat 7, 2018 - 10:38 PM
Türkmenistanyň Bilim ministirligine daşary ýurt döwletlrinde berlen ýokary we orta hünär bilimi hakyndaky resminamalary ykrar etdirmek ýa-da Ykrar şahadatnamasyny almak üçin raýatyň özi raýat pasportynyň asyl nusgasy bilen ýüz tutmaly.
Daha fazla oku

Türkmen Lider, ABD’li iş adamları ile görüştü

Ekim 3, 2018 - 12:01 AM
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 73.toplantısı için New York’ta bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı ABD’li iş adamları ile görüştü. Türkmen Lider, Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stuart, Boeing Uluslararası Satış Direktörü Brian Lopp, John Deere şirketi yetkilisi Marquart von Penz ve Oxbow Grup Başkanı William Koch’u kabul etti.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *