Türkmen Lider, Aşkabat’taki inşaat projelerini inceledi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat’ın güney bölgesinde inşası devam eden büyük çaplı projeleri inceledi. Devlet Başkanı, Aşgabat’ın gelişimini sürekli kişisel kontrol altında tutuyor, çeşitli tesislerin yapımı, yeni konut, idari, endüstriyel kompleksler, karayolu taşımacılığı ve sosyal altyapı için projeleri incelemek için sık sık zaman ayırmaktadır.

Bu defa Türkmen Lider, Fransız Bouygues Bâtiment International şirketinin inşa ettiği projeleri gezdi. Söz konusu şirketi, şehrin güney bölgesinde Uluslararası Kongre Merkezi ve modern otel, Devlet tribünü, "Türkmenbaşı" Devlet Ticaret Bankası ve "Senagat" Anonim Ticaret Bankası binalarını inşa etmektedir.

Devlet Başkanı ilk olarak Senagat Anonim Ticaret Bankası’nin idari binasının inşaat şantiyesini gezdi. Şantiyede, Fransız Bouygues Bâtiment International şirketinin temsilcisi Aleksey Reşov, Türkmen Lideri’ne proje hakkında bilgilendirdi. 15 katlı banka binası için 67 bin metrekare alan tahsis edildi. Bunun 16 bin 800 metrekare alanını banka binası kapsıyor. Binanın yüksekliği 76,5 metre, genişliği 35,5 metredir. Binanın 2. ile 11. katları iş odalarına ayrılacak. Ayrıca banka müşterileri için otopark hizmet verecek.

"Türkmenbaşı" Devlet Ticaret Bankası da aynı göstergeler çerçevesinde inşa edilmektedir. Türkmen Lider, inşaat işlerinin ve kullanılan malzemelerin kaliteli olmasına önem verilmesini özellikle istedi. Ayrıca, dış görünümünün ulusal değerleri yansıtmasının önemli olduğunu ifade etti.

Daha sonra Uluslararası Kongre Merkezi’nin binalarını inceleyen Devlet Başkanı, bu projedeki bazı binalardaki karakteristik özelliklerden memnun kalmayıp, bazı tavsiyelerde bulundu. Kongre Merkezi’nde yer alan Uluslararası Kabul Merkezi 3 kattan ve 22 bin 836 metrekare alanda yer alacak.

Türkmenistan Uluslararası Kongre Merkezi Projesi 5 katlı bu temsili bina 47 bin 464 metrekarelik bir alana sahip. 93.7 bin metrekarelik bir arsa üzerinde yer almaktadır. Binanın yüksekliği 38.65 metre, genişlik - 190 metredir.

Uluslararası Türkmenistan Kongre Merkezi'nin üç binasının da özlü bir iş tarzında tek bir topluluk oluşturan ortak bir mimari çözümü var.

 Uluslararası Kongre Merkezinin incelemesi sırasında Türkmen Lider yeni büyük ölçekli bir proje olan Ashgabat City inşaat projeleriyle de tanıştı. Bu proje, Devlet Başkanı’nın talebi üzerine tekrardan düzeltmeler yapılarak hazırlandı.

Devlet Başkanı ayrıca, Köpetdağ caddesi üzerinde kurulan Devlet tribünü projesini inceledi. Ağustos 2020’de hazır olacak projenin  toplam alanı 20 bin 450 metrekaredir. Etrafında 47 bin 324 metrekarelik peyzaj alanı olacak. Bu projede 2 bin kişilik konuklara hizmet verecek alan oluşturulacak. Aynı zamanda bir helikopter pisti de olacak.

Rastgele Haberler

Avaza sınır karakolu açıldı

Ekim 13, 2017 - 3:42 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı, Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Balkan vilayetine gerçekleştirdiği çalışma ziyareti çerçevesinde Avaza sınır karakolunun açılışına katıldı.
Daha fazla oku

Yangala Kanyonu: Ateşli Kaleler

Eylül 16, 2018 - 9:13 PM
Amul-Hazar 2018 rallisi Balkan vilayetindeki parkurda sona erdi. Balkan vilayeti Türkmenistan’ın en büyük bölgelerinin birisidir. Bölgenin yüzölçümünün büyük bir kısmını Karakum çölü kaplamaktadır. Hazar Denizi’nin kıyısında yer alan vilayet birçok eşsiz tarihi güzellikleri de barındırmaktadır.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *