Türkmenistan’da temassız kart hizmeti

Geçtiğimiz günlerde Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin Rygsal Anonim Ticaret Bankası tarafından temassız ödeme teknolojisine sahip yeni tip plastik banka kartlarının tanıtımı gerçekleştirildi.

Türkmen bankası, çokuluslu finans şirketi MasterCard ile işbirliğinin  sonucunda bu tür banka kartlarını piyasaya sürdü. Yeni kartlar ve müşterilere bu alanda hizmet sağlamak çalışmaları aşamalı olarak gerçekleştirilecek ve yeni ek hizmetler sunulacak.

İlk etapta Rygsal bankası, MasterCard Maestro ulusal banka kartını müşterilerine sundu. Bu banka kartına müşterilerinin maaşları ulusal para biriminde yatacak. Böylece, Türkmenistan’da ilk defa temassız ödeme teknolojisi kullanılmaya başlanacak. Bu ödeme şekilli ile temassız POS ve Ödeme Kayıt Cihazlarına (ÖKC) yaklaştırarak 1 saniyeden kısa sürede ödemeyi tamamlamak mümkün olacaktır.

Temassız ödemelerde belirlenen limit ile MasterCard Maestro kartı, perakende satışlarda nakliye ödemeleri, iletişim hizmetleri ve düşük fiyatlı ürünler için ödeme yapmak için kullanışlıdır.

Gelecekte, bu kartın sahipleri için, banka, Türkmenistan'daki süpermarketler, mağazalar ve eğlence merkezleri ağında mal alımı ve hizmet kullanımı için bonusların biriktirilmesini içeren özel bir sadakat programı sunmayı planlıyor.

Yakın gelecekte, Rysgal Bankası ayrıca bir dizi MasterCardStandart, MasterCard Gold ve MasterCard Platinum kartlarını da piyasaya sürmeyi planlıyor. Bunlar, sahiplerine dünyanın dört bir yanında rahat hizmet imkanı sunan uluslararası banka kartlarıdır. İnternet üzerinden servis ve ürün siparişi vermek ve bunları ödemek, otel odalarını rezerve etmek ve geziler düzenlemek, havalimanı iş salonlarına erişim, sınırsız kablosuz internet erişimi, dünyadaki mal ve hizmetler için indirim programları ve acil servis gibi bazı özel servisleri destekleyeceklerdir.

Aşamalı uygulama sonucunda, her türlü MasterCard plastik kart, bankanın internet bankacılığı hizmetini destekleyecek ve bakiye kontrolü, SMS bildirim hizmeti, Bankanın çağrı merkezine 24 saat erişim ve diğer hizmetleri sağlayacaktır.

Rastgele Haberler

“Paýhas çeşmesi” adlı kitap Türkçe yayınlandı

Ağustos 18, 2017 - 8:12 PM
“İrfan kaynağı” – Hürmetli Devlet Başkanımız Gurbanguly Berdimuhamedov’un çalışmaları sonucu basılan “Paýhas çeşmesi” adlı kitabın Türkçeye çevrilmiş hali bu ad ile basıldı. Milli Liderimizin Türkmen halkının zengin kültürel mirasına adanmış kapsamlı çalışmasının yeni baskısı Türkiye Cumhuriyetinin saygın üniversitelerinin birisi olan İstanbul Üniversitesinin Öğretim
Daha fazla oku

Yeni Kanunlar Kabul edildi

Ekim 10, 2017 - 6:27 PM
Bugün gerçekleşen Yaşlılar Konseyinde Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmenistan Meclisi tarafından hazırlanan ve kabul edilen "Serbest Ekonomik Bölgeler Üzerine" Kanunu da imzaladı. Bu yasa ülkeye daha fazla yabancı yatırım çekilmesine imkan sağlayacak. Yeni yasayla serbest ekonomik bölgelerde, para ve gümrük mevzuatı çerçevesinde indirimli vergilendirme koşulları oluşturulacak.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *