Türkmen Lider, Japonya’yı ziyaret edecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Japonya’yı ziyaret edecek. Türkmen Lider, sözkonusu Tokyo ziyaretini Japonya’nın yeni İmparatoru Naruhito'nun tahtına çıkması dolayısıyla düzenlenecek kutlamalara katılmak vesilesiyle gerçekleştirecek.

Devlet Başkanı, Japonya’yı ziyaret edeceğini bu ülkenin Başbakanı Sindzo Abe’ye gönderdiği mektubunda belirtti. Japonya Başbakanı Sindzo Abe, Türkmenistan’da 28 Haziran tarihinde Japon ve Türk ortaklığı ile inşa edilen doğalgazdan benzin üreten tesisin açılış töreni dolayısıyla Türkmen Lideri’ne bir mektup göndermişti. Abe’nin mektubunu, açılış töreninde Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Devlet Bakanı Yoshihiko Isozaki okumuştu.

Türkmen Lider, cevap mektubunda son yıllarda yeni bir seviyeye ulaşan ve hem ikili hem de çok taraflı formatta, saygın uluslararası kuruluşlar aracılığıyla ve ayrıca Orta Asya + Japonya Diyaloğu çerçevesinde başarılı bir şekilde geliştirilen devletler arası münasebetlerin önemine değindi.

“Ülkelerimiz, uzun vadede geniş bir alanda verimli işbirliğini artırmak için karşılıklı olarak istekli olduklarını göstermektedir. Bu, önde gelen Japon şirketlerinin Türkmen pazarındaki etkin faaliyetleri, Türkmenistan tarafından sanayileşme ve ulusal ekonominin çeşitlenmesi için yürütülen büyük altyapı projelerinin uygulanmasına katılımlarıyla doğrulanmaktadır.” diyen  Türkmen Lider, Japon tarafının daveti üzerine İmparator Naruhito’nun tahta çıkması dolayısıyla düzenlenecek kutlamalara katılmak için Japonya’yı ziyaret edeceğini kaydetti.

Sindzo Abe'ye devletlerarası diyalogun daha da geliştirilmesi konusundaki fikirleri için teşekkür eden Devlet Başkanı, Türkmenistan'ın Japonya'yı güvenilir ve stratejik bir ortak olarak gördüğünü vurguladı. Türkmen Lider mektubunda ayrıca, uzun yıllara dayanan deneyimine ve sağlam potansiyeline dayanan verimli ikili işbirliğinin, yeni ortak projelerin uygulanması da dahil olmak üzere her yönden güçlenmeye ve genişlemeye devam edeceği umudunu dile getirdi.

Türkmenistan ile Japonya münasebetler her alanda büyümektedir. Buna son yıllarda Japon şirketlerinin Türkmenistan’da hayata geçirdiği büyük kapsamlı projelerde örnek olmaktadır. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 2013 senesinde Japonya’ya ziyareti ve Japon Başbakanı Abe’nin 2015’te gerçekleştirdiği Aşkabat ziyareti ikili münasebetlerde yeni sayfalar açtı. Bu ziyaretler çerçevesinde imzalanan anlaşmalar ve mutabakatlar iki ülke işbirliğine yeni bir ivme kazandırdı.

Ticari ve ekonomik işbirliği yanı sıra doğrudan iş bağlantıları yapılmaktadır, düzenli olarak görüşmeler ve ortak toplantılar yapılmaktadır. Özellikle sanayi alanında, gazkimya, petrokimya, ulaştırma ve haberleşme alanında bir dizi projeler hayata geçirildi. Eğitim, bilim ve kültürel münasebetler de geliştirilmektedir. Spor ve turizm sektöründeki münasebetler de yeni bir ivme kazandı. Aşkabat-Tokyo-Aşkabat uçak seferlerinin başlatılması ile turizm sektörü canlanacak.

Rastgele Haberler

Radio Garden ile Türkmen Radyolarını dinleme fırsatı

Ocak 5, 2020 - 12:58 AM
Radio Garden uygulaması ile dünyanın neresinde olursa olsun Türkmen radyolarını dinlemek artık çok kolay. Dünyanın neredeyse tüm ülkelerinin radyo kanallarını bünyesinde bulunduran Radio Garden uygulamasında Türkmenistan’da faaliyet gösteren radyoları da dinlenebilir. Çar Tarapdan FM 103,9,
Daha fazla oku

Belarus’ta Türkmenistan’ın Tarafsızlığı için tören

Ocak 20, 2020 - 6:04 PM
Türkmenistan’ın Belarus Büyükelçiliği, Türkmenistan’ın Tarafsızlığının 25.yıldönümü dolayısıyla bir tören düzenledi. Türkmenistan’ın Minsk Büyükelçisi Nazarguli Şaguliyev, Belarus Devlet Üniversitesi’nde düzenlenen törende, Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığı konusunda brifing verdi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *