Tokyo Olimpiyatları için geri sayım başladı

2020 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek Yaz Olimpiyatları için geri sayım başladı. Olimpiyatların başlamasına bir yıl kalması nedeniyle törenler düzenlendi. Japonya’nın Aşkabat Büyükelçiliği de bu törenlerin yapıldığı alanlardan birisi oldu.

Japonya’nın Aşkabat Büyükelçisi’nin rezidansında gerçekleştirilen törene; Ulusal Olimpiyat Komitesi, Paralimpik Komitesi, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ve yabancı ve yerel medya temsilcileri katıldı.

Davet edilenler arasında Ulusal Judo, Atletizm, Yüzme, Boks, Güreş, Halter, Powerlifting Federasyonları sporcuları ve antrenörleri yanı sıra, Tokyo'daki Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına katılacak sporcular da vardı.

Törende konuşan Japon Büyükelçisi Takahiko Katsumata  “Japonya ile Türkmenistan arasındaki ilişkilerin, 2015 yılında ülke liderlerinin karşılıklı ziyaretleri sayesinde çeşitli alanlarda dinamik olarak geliştiğini, anı zamanda spor alanındaki işbirliğinin daha aktif hale geldiğini” belirtti.

Bu nedenle, Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlar ile ilgili olarak, Yamagata eyaletindeki Tendo şehri, Türkmenistan milli takımına ev sahipliği yapan şehirdir. Bu yılın Temmuz ayında, judo, çekiç ve mızrak fırlatma dalındaki Türkmen sporcular bu şehirde eğitim kampları düzenlediler.

Japon Büyükelçi, törende katılımcılara Japonya’nın bu dev spor organizasyonluğuna yaptığı hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Ayrıca, bu hazırlıklar ile ilgili gösteri izlendi.

Tokyo Olimpiyatları 24 Temmuz-9 Ağustos 2020 tarihlerinde yapılacak. Bu oyunların ardından 25 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde Paralimpik Oyunları gerçekleşecek. Tokyo Asya bölgesinde 1964 yılında Olimpiyatlar’a ev sahipliği yapan ilk şehirdir. 56 yıldan sonra Japonya ikinci defa bu dev spor yarışlarını düzenleyecek.

2020 Olimpiyatları’na 11 binden fazla sporcu katılacak ve 33 spor dalında için kıyasıya mücadele edilecek. Beyzbol, softbol, karate, kaykay, spor tırmanışı ve sörf ilk defa Tokyo Olimpiyatları ile birlikte Olimpiyat Oyunları spor dalları arasında girdi.

Olimpiyat Oyunları organizasyon komitesinin açıklamasına göre, geri dönüştürülmüş cep telefonlarından ve diğer elektronik cihazlardan altın, gümüş ve bronz madalya yapıldı. Japonya sakinleri tarafından sağlanan elektronik cihazların geri dönüşümü sayesinde toplam 5.000 madalya hazırlandı.

Paralimpik Oyunlara 22 spor dalında 4 bin 400 sporcu katılacak. Tekvando ve badminton Paralimpik Oyunları’na ilk defa dahil edilecek.

Japonya'nın başkentinde Oyunlar sırasında, suya yakın 25 Olimpiyat tesisi yer alacak, Tokyo'nun dışında 17 tesis bulunuyor. 2020 Olimpiyatlarından sonra, tüm tesisler diğer etkinlikler için kullanılacak. Geleneksel olarak, gönüllüler Tokyo'da çok sayıda taraftar, sporcu ve antrenöre yardımcı olacak. Rolleri sadece yaşayan insanlar tarafından değil, robotlar tarafından da gerçekleştirilecek.

Rastgele Haberler

Смартфон Орро оснащен выдвижной камерой

Nisan 3, 2019 - 10:46 PM
На ресурсе Slashleaks появилиськачественные снимки нового смартфона от Орро с выдвижной фронтальной камерой. Стоит отметить, что движение камеры происходит не так, как у других смартфонов.
Daha fazla oku

Türkmenistan’da Ulusal At Bayramı coşkusu

Nisan 29, 2019 - 7:54 AM
Türkmenistan’da Ulusal At Bayramı coşkusu önemli etkinlikler ile kutlandı. Her sene Nisan ayının son Pazar günü kutlanan At Bayramı, birkaç gün öncesinden başlayan etkinlikler ile start aldı. Dünyanın birçok ülkeden 400 civarında misafirin katıldığı törenler, dün Uluslararası Atçılık Spor Kompleksi’nde
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *