Ashgabat-city projesi tanıtıldı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta hayata geçirilecek mega proje olan Ashgabat-city projesi tanıtıldı. Aşkabat Belediye Başkanlığı’nda yapılan tanıtım töreninde, 100 bin nüfuslu çok katlı apartmanlardan oluşacak Ashgabat-city projesi, yaklaşık bir ay öncesinde 20 Haziran tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından incelenmişti.

Şehir içinde şehir projesi olan bu mega semt projesi, Aşkabat’ın uluslararası yaşam, iş, kültür ve turizm merkezi olarak rolü ve önemi arttıracak. Tanıtım törenine, inşaat sektörünün kamu kurumlarının yetkilileri, özel ve yabancı şirket temsilcileri, Türkmen Devlet Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü, Türkmen Devlet Enerji Enstitüsü, Mühendislik ve Ulaştırma İletişimi Enstitüsü ve Devlet Akademisi öğretmen görevliler ve öğrencileri katıldı.

744 HEKTAR ALANA İNŞA EDİLECEK

Bu proje kapsamında, 744 hektar alana 200’ün üzerinde bina inşa edilecek. Sadece apartmanlar farklı yükseklikte inşa edilecek. 12 ila 35 kat arasında değişen 180 apartman inşa edilerek, 17 bin 836 daireden oluşacak. Genel olarak, bu bölge 107 bin kişinin yaşayacağı dev bir semt olacak. Önümüzdeki yıllarda Aşkabat’ın kuzey bölgesinde hizmet, tıbbi merkezlerden, eğitim kurumlarından ve diğer sosyal amaçlı tesislerden oluşan yeni bir şehir yükselecek.

Bütün bunlar sadece inşa edilmeyecek, aynı zamanda “akıllı şehir” modeline dayanan altyapının işleyişini sağlamak için gerçek anlamda toprakların her metrekaresi sistematik olarak yapılandırılacak. 

Daha önce olduğu gibi, bu yeni projeye de Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye olan özel yerli inşaat firmalarının katılımın sağlanması öngörülmektedir.

Projeler Aşkabat Belediye Başkanlığı ile Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı tarafından hazırlandı. Proje çalışmasında üniversite öğretin görevlileri ve öğrenciler de katıldı.

Ashgabat –city isminin alan bu proje, Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından onaylandı. Proje kapsamında apartmanlar yanı sıra 3 bin öğrenci kapasiteli 4 ortaokul, bin 200 çocuk kapasiteli 4 kreş, Türkmen milli Konservatuar ve Danatar Övezov Özel Saz Okulu inşa edilecek. Sağlık evi, AVM, mağazalar, kafe, stadyum, spor merkezileri gibi pek çok sosyal amaçlı tesisler de kurulacak. Ayrıca, bu bölgede Türkmenbaşı ve Halkbank Devlet Ticaret Bankalarının şubeleri de olacak.

Şehrin merkezinde Türkmen milli gelenek göreneklerinin yaşatılması amacıyla dev bir Ak Evi binası inşa edilecek.

Apartmanlar şu şekilde oluşacak:

  • 150 daireli 15 katlı 2 apartman;
  • 54 daireli 12 ila 15 katlı 42 apartman;
  • 40 daireli 20 katlı 12 apartman;
  • 88 daireli 21 ile 23 katlı 56 apartman ve aynı kapasitede 36 apartman;
  • 75 daireli 25 katlı 16 apartman;
  • 140 daireli 35 katlı 4 apartman;
  • 136 daireli 33 ila 35 katlı 12 apartman.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *