Çin, Orta Asya’dan 270 milyar metreküp doğalgaz aldı

2009 yılında devreye alınan Orta Asya-Çin boru hattıyla, 10 yıl içerisinde Çin’e 270 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı gerçekleştirildi.

China Daily gazetesinin haberine göre, Orta Asya-Çin boru hattı, Türkmenistan’dan başlayarak, Özbekistan ve Kazakistan üzerinden Çin’e ulaşmaktadır. Hâlihazırda bu hattın gaz taşıma kapasitesi yıllık 55 milyar metreküptür. Bunun 35 milyar metreküpü Türkmenistan tarafından sağlanmaktadır.

Bloomberg Intelligence verileri göre, Çin’in gaz ithalatına bağımlılığının 2017’de % 57’den 2020’de % 75’e çıkması beklenmektedir. 2020 yılına kadar Orta Asya ve Rusya'dan Çin'e boru hattıyla doğalgaz sevkiyatının 85 milyar metreküp seviyesine ulaşması bekleniyor. Bu miktarın çoğunun da Türkmenistan'dan sağlanması öngörülmektedir.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) Gas 2019 raporuna göre, Türkmenistan 2024 yılına kadar yıllık 45 milyar metreküplük sevkiyat ile Çin'in en büyük boru gazı tedarikçisi olacak.

Aşkabat inisiyatifi üzerine inşa edilmiş olan Türkmenistan-Çin doğal gaz boru hattı, Orta Asya'daki önemli bir gaz ihracat hattıdır. Şu anda, bu doğal gaz boru hattı, Çin'e gaz sağlayan üç hattan (A, B ve C) oluşmaktadır. Türkmenistan’ı Çin’in 15 iline bağlayan boru hattının toplam uzunluğu 9 bin kilometreden fazladır. Bu, dünyanın en büyük boru hattı projelerinden biridir.

Türkmenistan, Rusya, İran ve Katar'dan sonra dünyada doğal gaz rezervlerinde dördüncü sırada yer almaktadır.

Çin, Türkmen ve Rus gazları için depolama tesisleri kuracak

Çin Ulusal Petrol Şirketinin (CNPC), 2030 yılına kadar 23 gaz depolama tesisleri için 7.26 milyar dolar harcaması beklenmektedir. Toplam gaz depolama hacmi 15 milyar metreküpü aşacak, bunun yanında şirketin kışın nüfusa kesintisiz gaz verilmesini sağlamak için 11 bölgesel gaz deposu inşa edecek.

Uzmanlar, Çin’in yeraltı gaz depolama sistemi yaratma fikrinin Türkmenistan’dan artan boru hattı gazı teslimatı ve Sibirya Boru Hattı Gücü ile Rus doğal gaz arzlarının başlaması nedeniyle yapıldığını ifade etmektedirler. Gazprom ile CNPC arasında 30 yıllığına imzalanan anlaşmaya göre, Rus tarafının yıllık 38 milyar metreküp tedarik etmesi gerekiyor.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’da özel sektörden önemli yatırım

Şubat 28, 2019 - 10:13 PM
Türkmenistan’da son dönemde özel sektörün ülke ekonomisindeki payı giderek büyümektedir. Özel sektör temsilcileri dev yatırım projelerine imza atmaktadır. Bu defa Ahal vilayeti Gökdepe ilçesinde 2 önemli tesisin - tarım endüstriyel kompleksi ve beton ürünleri üretim tesisinin temeli atıldı. Temel atma törenine; Ahal vilayet vali yardımcısı ve milletvekili Serdar Berdimuhamedov, milletvekilleri, valilik
Daha fazla oku

«Apple» «iPhone»-laryň täzelenmelerini çäklendirer

Şubat 8, 2019 - 9:41 PM
Ýakynda «Apple» kompaniýasy «iPhone»-lar üçin niýetlenen täzelenmeleriň iň soňky tapgyryny ― IOS 13-i işläp düzdi. Ýöne bu täzelenme 2016-njy ýyldan ozal öndürilen «iPhone»-lar üçin niýetlenilmedikdir. Ýagny, ozalky telefonlarymyza täzelenmäni girizip bilmeris.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *