Türkmenistan, Çin’e boru hattı gazı tedarikinde lider olabilir

2024 yılında Türkmenistan, yıllık 45 milyar metreküp tedarik ile Çin'e boru hattıyla en büyük  doğalgaz ihracatçısı olmaya devam ederken, Rusya bu dönemde yıllık olarak 35 milyar metreküp sevkiyatı ile yetinecek. Bununla ilgili Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Gaz 2019 raporunda belirtildi.

Aynı zamanda, Çin 2024 yılına kadar en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatçısı olacak. Daha öncelerinde, 2022'ye kadar Çin boru hattıyla doğalgaz tüketiminde lider tüketici haline gelecektir. Rusya ve Orta Asya başta olmak üzere, Türkmenistan kaynaklı tedarikler sayesinde, Çin’e yapılan boru hattı ithalatı 2024 yılına kadar 100 milyar metreküpe çıkarken, LNG ithalatı 109 milyar metreküp seviyesine ulaşacak.

IEA tahminlerine göre, ABD’nin, Katar’ı geçerek sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı konusunda dünyada bir numaralı ülke olabileceğini öngörüyor. Katar'ın onaylanmış yatırım planlarının yokluğunda,  ABD’nin 2024 yılına kadar yılda 113 milyar metreküp teslimatla en büyük LNG ihracatçısı konumuna yükseleceği düşünülmektedir.

IEA ayrıca Avrupa’daki doğalgaz açığı yerel üretimdeki düşüşle birlikte artacağını tahmin ediyor. IEA uzmanlarına göre, 2018’de küresel gaz talebi 2010’dan bu yana % 4.6 artarak 3.9 trilyon metreküpe ulaştı. Ancak 2024 itibariyle, küresel ekonomideki yavaşlamayla birlikte talebin büyüme hızı yılda % 1,6 oranda azalma görülmesi öngörülmektedir.

Rastgele Haberler

Türk Dünyası Sivil Toplumu İstanbul’da buluştu

Ocak 11, 2020 - 10:37 PM
İstanbul’da faaliyette bulunan Türk dünyası sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin katılımıyla “Türk Dünyası Sivil Toplum Buluşması” gerçekleştirildi. Türkmenistanlılar Dayanışma Derneğinin yöneticilerinin de katıldığı “Türk Dünyası Sivil Toplum Buluşmasına” İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu
Daha fazla oku

Ýürekden çykýan owazlar : Begenç Hojaýew

Ocak 14, 2020 - 1:36 PM
Bary-ýogy üç harpdan ybarat bolan «saz» diýen ajaýyp sözde, ählimiziň köňlümizi awlap, dünýämize joşgun eçilýän ýaz ýaly ýakym bar. Zehinli kompozitorlar döredýän şirin owazly sazlary bilen ýürekleri nepis duýgulara besleýär. Şeýle zehinleriň biri hem, Magtymguly adyndaky milli sazly-drama
Daha fazla oku

Türkmenistan’da Türk İhraç Ürünleri Fuarı

Ocak 9, 2020 - 7:50 PM
Türkmenistan’da gelenekselleşen Türk İhraç ürünleri Fuarı gerçekleştirilecek. İki ülke arasındaki ticari işbirliğinin daha da gelişmesine imkan sağlayacak bu fuarın 12-14 Şubat 2020 tarihlerinde yapılması öngörülmektedir.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *