Türkiýede Alyşir Nowaýynyň golýazmasy tapyldy

Türkiýäniň Kilis şäherinden Gündogar akyldary Alyşir Nowaýynyň bahasy 100 müň dollara barabar golýazmasy tapyldy. XVI asyra degişli golýazmada şahyryň gazallary ýerleşdirilipdir.

Bu golýazma şäheriň ýaşaýjylarynyň biriniň öýünden tapyldy. Ýöne, dünýä metbugatynyň ýazmagyna görä, ol adynyň gizlin saklanylmagyny haýyş etdi.

378 sahypadan ybarat golýazma edil häzir 100 müň dollar baha kesilýär.

Türkiýäniň “Hürriýet” gazetiniň ýazmagyna görä, Alyşir Nowaýy türki dilde «Hamsa» ýazan taryhdaky ilkinji şahsyýetdir. Şeýle hem ol eserleriniň birnäçesini türki diliň pars dilinden üstündigini subut etmäge bagyşlapdyr.

Rastgele Haberler

Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Aşkabat’ta toplandı

Ocak 31, 2018 - 9:37 PM
Türkmenistan’ın başkanlığını yürüttüğü Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun yönetiminin toplantısı Aşkabat’ta Yıldız otelinde gerçekleştirildi. Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Yürütme Komitesi ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı öncülüğünde GIZ Bölgesel Programı ve Orta Asya Bölgesel Ekoloji Merkezi desteğiyle düzenlenen toplantıda, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Yürütme Komitesi’nin iş planına imza atıldı.
Daha fazla oku

Türkmenbaşı şehrinde Yeni hastaneler inşa edilecek

Mart 21, 2019 - 12:11 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Tarım ve Çevre Koruma Bakanı, valiler, Aşkabat Belediye Başkanı’nın katılımıyla çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Mevsimlik tarım işleri, sosyo-ekonomik kalkınma programı ve ulusal bayramlara yapılan hazırlıkların ele alındığı toplantıda, Balkan vilayetinde inşa edilmesi öngörülen 2 hastane ile ilgili önemli kararlar imzalandı.
Daha fazla oku

Hazar Denizi'nin Hukuki Statüsüyle İlgili Anlaşma İmzalandı

Ağustos 13, 2018 - 2:18 PM
Hazar Denizi kıyısındaki 5 ülke; Türkmenistan, Azerbaycan, İran, Rusya ve Kazakistan arasında 22 yılı aşkın süredir devam eden müzakereler sonuçlandı. Bu hafta sonu 12 Ağustos tarihinde Kazakistan’ın Aktau kentinde düzenlenen 5. Hazar Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesinde, Hazar'ın hukuki statüsünü belirleyen anlaşma imzalandı. Bu zirve önemli anlaşmanın imzalanması ile tarihe geçti. Kazakistan, Azerbaycan, Rusya, İran ve Türkmenistan'ın imzaladığı Hazar Denizi'nin hukuki statüsüyle ilgili anlaşma, her ülkenin 15 deniz mili mesafeye kadar karasularının belirlenmesini, 10 deniz mili genişliğinde balıkçılık
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *