Ahal vilayeti ilk olarak buğday hasadını tamamladı

Türkmenistan’da 6 Haziran itibariyle başlanan buğday hasat dönemini ilk olarak Ahal vilayeti tamamladı. Ahal vilayetinin çiftçileri 450 bin ton buğday hasadını toplayarak, tahıl rekoltesi için sözleşmeden doğan yükümlülükleri yerine getirdiler.

Bu sene Türkmenistan genelinde 760 bin hektar alana buğday ekildi. Bu arazilerin 209 bin hektarı Ahal vilayetinin payına düşmektedir. Hasat döneminde başarılı olan çiftçiler, biçerdöverciler ve diğer çalışanlar ödüllendirildi.

Türkmenistan Devlet Haber Ajansı'na göre, mevcut hasat mevsiminde yüksek oranlara ulaşılmasının, tarım sektörünün altyapısının teknik olarak yeniden donatılması ve modernizasyonu, ileri teknolojilerin kullanılması, çiftçilere kaliteli tohum ve gerekli mineral gübreler sağlanması sayesinde mümkün olduğu ifade edildi.

Çiftçilerin işgücü verimliliğini artırmak için buğday satın alma fiyatlarındaki sistematik artış, tarım makineleri satın almaları için sağlanan indirimli krediler ve diğer harcamaların finanse edilmesi önemli teşvikler olmuştur. CLAAS, JohnDeere, Case, New Holland gibi son teknolojili biçerdöverlerin çalıştırılması hasadın kayıpsız ve zamanında toplanmasına imkan sağlamıştır.

Ülke genelinde hasat devam etmektedir ve çiftçiler yetiştirilen tüm mahsulün kayıpsız toplanması için çalışmaktadır. Bu sene 1 milyon 600 bin ton rekolte beklenmektedir.

Rastgele Haberler

Sağlığı aşı ile korumak önemli

Kasım 12, 2018 - 6:03 PM
Aşılama, en etkili sağlığı koruma alanlarından birisi olarak görülmektedir. Türkmenistan’da bu konuya çok büyük önem verilmektedir. Ülkede aşılama öncelikli sağlık hedeflerine ulaşmak için temel stratejilerden biri olarak kabul edilmektedir ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul görülmüş ve uygun olan aşılar satın alınmaktadır. Türkmenistan’da aşı kampanyası bedava yapılmaktadır. İnsanlar aşı için hiçbir ücret ödememektedir.
Daha fazla oku

Türkmenistan’da seçim: Adaylar vaatlerini açıklıyor

Aralık 27, 2016 - 1:40 PM
Türkmenistan’da 2017 yılında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri ilklere imza atacak. İlk defa çok partili bir cumhurbaşkanlığı seçimi düzenlenirken, aday sayısı boyunca da bir ilk yaşanacak. 2007 seçimlerinde 6 aday yarışırken, 2012 seçimlerinde 8 aday yarıştı.
Daha fazla oku

BK toplandı: 7 ayda 121 uluslararası anlaşma imzalandı

Ağustos 4, 2018 - 5:55 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu (BK) toplantısında 2018 yılının Ocak-Temmuz ayları değerlendirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları kendi sektörlerindeki çalışmalar doğrultusunda rapor sundu.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *