Türkmenistan’dan 15 milyon dolarlık sebze ihracatı

Türkmenistan meyve ve sebze ihracatçısı olarak konumunu güçlendiriyor. Bu yıl 15 bin tondan fazla domates ve salatalık yetiştirildi ve geçen yıla göre neredeyse iki kat daha fazla üretilmiştir. Ayrıca, yabancı tüketicilere 7.5 bin tondan fazla soğan da sevk edildi. Yılın başından bu yana özel seralarda üretilen sebzelerin ihracatı 15 milyon doları aştı.

Türkmenistan Sanayici ve Girişimciler Birliği’nin Tarım Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre, ülkede yetişen domates mahsulü iç pazarın ihtiyacının birkaç kez üzerine çıktı. Yıl sonuna kadar en az 15 bin ton taze sebze toplanması planlanmaktadır. Yerli sebze üreticilerinin ürünleri Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan, Afganistan'da talep görmektedir. Haziran ayında ilk parti Türkmen domatesi Dubai'ye de (BAE) gönderildi.

Bu alanda Ahal, Marı ve Lebap vilayetlerinin özel sektör temsilcileri ön plana çıkmaktadır. İhracata yönelik sera komplekslerinin çoğu bu bölgelerde yoğunlaşmıştır. Şimdi yaklaşık 60 özel çiftlikte 150 hektarın üzerinde bir alanda kapalı alanda sebze yetiştiriliyor. En büyük erken sebze üreticilerinden biri, Ahal velayat bölgesinde 30 hektar alanda faaliyet gösteren Yigit özel şirketidir. Her hektardan ayda 25 tona kadar domates üretiliyor.

Rastgele Haberler

2019 yılının en güzel atı Parasat seçildi

Nisan 27, 2019 - 11:07 PM
Dünyada sadece Türkmenistan’da kutlanan At Bayramı dolayısıyla ülkeye has safkan ahalteke atlarının uluslararası güzellik yarışması düzenlendi. Yarışmanın sonuçları, atlara sevgisiyle dünyada tanınan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katıldığı törende açıklandı.
Daha fazla oku

Türkmenistan’da maaşlara yüzde 10 zam

Temmuz 5, 2018 - 11:03 PM
Bugün Türkmenistan Devlet Başkanı yılın ilk 6 ayının değerlendirildiği Genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Türkmen Lideri maaşlara yüzde 10 zam yapmak ile ilgili Karar imzaladı. 1 Ocak 2019 tarihinden yürürlüğe girecek yeni zam sonrası asgari ücrette 790 manat olacak. Yüzde 10 zam sadece maaşlara değil, aynı anda öğrenci bursları ve emeklilik aylıklarına da uygulanacak.
Daha fazla oku

Ankarada syýasy geňeşmeler geçirildi

Mart 14, 2019 - 9:12 PM
2019-njy ýylyň 13-nji martynda Ankara şäherinde Türkmenistanyň we Türkiýe Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasynda syýasy geňeşmeler geçirildi. Bu çärä gatnaşmak üçin Türkmenistanyň Daşary işler ministriniň orunbasarynyň baştutanlygyndaky wekiliýet Ankara geldi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *