Türkmenistan ECO 93 benzinli ilk ülke

Danimarka’nın Haldor Topsoe şirketini TİGAZ teknolojili GTG (Gas to Gasoline) projesi, dünyada ilk olarak Türkmenistan’da hayata geçirildi. Doğalgazdan direk benzin üreten tesis, Türk ve Japon ortaklığı ile gerçekleştirildi. 1,7 milyar dolarlık bir yatırım ile 1 milyar 785 milyon metreküp doğalgaz işlenerek, 600 bin ton ECO 93 marka benzin, 12 bin ton dizel yakıtı ve 115 bin ton sıvılaştırılmış gaz üretilecek.

Tesisin açılmasıyla Türkmenistan’ın benzin istasyonlarına ECO 93 marka benzin sevkiyatı gerçekleştirildi. Ayrıca, 60 ton kapasitesindeki ilk sevkiyatta Afganistan’a yapıldı.

Türkmenistan vatandaşlarına  bundan böyle Euro 5 standartlarında ECO 93 marka sentetik benzin kullanma imkanı oluşturuldu. Yeni marka benzinin 1 litresinin fiyatı 2 Manat (yaklaşık 60 cent) olarak belirlendi.

Bu benzin A-95 oktanlı benzinden biraz pahalı. A-95 oktanlı benzin 1 manat 50 tengeye satılmaktadır. Ancak, ECO-93 benzin petrolden alınan benzinden daha temiz. ECO-93 benzin markası kullanıldığında, zararlı kükürt oksit emisyonlarını 50 kat, azot oksit - 5 kat, karbon oksit - 2 kat, hidrokarbonlar -% 20'ye kadar indirmek mümkün olacak. Ek olarak, makinelerin motorunda daha az karbon oluşmakta ve bu da hizmet ömrünü teknik açıdan ikiye katlamaktadır.

Ayrıca, yapılan incelemelerin sonuçlarına göre, ECO-93 marka benzin kullanıldığında araçların egzoz gazlarındaki karbon monoksit içeriği % 0,03 seviyesinde olacak. Bu mevcut standartlara göre % 0,5'ten yüksek olmamalıdır. Özetlemek gerekirse, bu benzin doğa ve çevre dostu bir akaryakıttır.

Rastgele Haberler

Donald Trump’dan mektup var

Mayıs 3, 2017 - 7:29 AM
ABD Başkanı Donald Trump Türkmenistan Devlet Başkanına kutlama mesajını gönderdi. Amerikan Başkanı kutlama mesajında, Nevruz bayramı nedeniyle Amerikan halkının adından, Türkmen Liderine, onun ailesine ve Türkmenistan halkına mutluluk ve başarı dileklerinde bulunulmuştur. ABD Başkanı
Daha fazla oku

Suwuň astyndaky gadymy medeniýet

6, 2019 - 11:46 PM
Beýik Britaniýanyň Bredford uniwersitetiniň alymlary Demirgazyk deňziniň düýbünden gadymy mezolit döwrüne degişli ýaşaýyşyň galyndylaryny tapdylar. Toparyň işlän döwründe gadymy galyndylaryň uly toplumyna gabat gelindi. Olaryň köpüsi daşa öwrülip gidipdir. Dünýä metbugatynda ýaşy millionlarça ýyla
Daha fazla oku

1.Asya Ju-Jitsu Asya Şampiyonası’nda Türkmenistan Rüzgârı Esiyor

Aralık 10, 2016 - 4:31 PM
2017 yılında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Asya kıtasında ilk defa ju-jitsu spor dalında dev bir spor organizasyonluğu düzenlendi. 24 ülkeden sporcuların katıldığı 1.Asya Ju-Jitsu Şampiyonası’nda Türkmenistan ilk günde 16
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *