Erdoğan ve dünya liderleri, Türkmen Lideri’ni doğum gününü kutladı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov bugün 62’nci doğum gününü kutlamaktadır. Bununla ilgili dünya liderlerinden tebrik mesajları gelmektedir. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve çok sayıda lider, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın doğum gününü kutladı. Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirzizoyev, Türkmen mevkidaşınının doğum gününü hem telefonla arayarak hem de kutlama mesajı göndererek kutladı. Dünya liderlerinin Türkmen Lideri’ne gönderdiği kutlama mesajları ülkenin resmi gazetelerinde yer aldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kutlama mesajında, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın bilge liderliği sayesinde asırlar boyu devam eden Türkmenistan ile ilişkilerin yeni bir gelişim düzeyine ulaştığını memnuniyetle belirtmek istediğini kaydetti.

Türk halkının ve şahsı adından Türkmen Lideri’nin doğum günü ile tebrik eden Erdoğan, ortak çabalar ile ikili ilişkilerin ve bölgesel işbirliğin gelişmeye devam edeceğinden emin olduğunu ifade etti.

Erdoğan, bu fırsattan istifade ederek, Türkmen Lideri’ne ve ailesine sağlık, mutluluk ve uzun ömür, kardeş Türkmenistan halkına en iyi dileklerini iletti.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tebrik mesajında, Türkmen Lideri’nin başkanlığında Türkmenistan’ın ekonomik ve sosyal gelişme yolunda güvenle ilerlediğini, bölgesel ve uluslararası ilişkilerde yapıcı bir rol oynadığını kaydetti. Putin ayrıca, Türkmenistan ile Rusya arasındaki stratejik işbirliğinin gelişmesine yaptığı katkıların büyük olduğunu ifade etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ise kutlama mesajında, son yıllarda Türkmenistan ile Çin arasındaki stratejik işbirliğinin hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve her alanda geliştiğini kaydetti.

Türkmenistan ile Çin arasındaki münasebetlerin gelişmesine büyük önem verdiğini kaydeden Jinping, “Bir yol – bir kuşak” inisiyatif çerçevesinde işbirliğini güçlendirmek ve Çin ile Türkmenistan'ın stratejik ortaklığını daha üst seviyelere taşımak için birlikte çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı’na doğum günü dolayısıyla Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı Khalifa Bin Zayed Al Nahyan, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Comart Tokayev, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı, Başbakan, Dubai Emiri Muhammed Bin Raşid Al Maktum, Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Vekili Abu Dabi'nin Prensi Prens Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, BDT Üye Devletleri Parlamentolar Arası Meclis Konseyi Genel Sekreteri Dmitry Kobitsky ve Kazakistan Birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tebrik mesajlarını gönderdi.

Rastgele Haberler

Birleşmiş Milletler ’den Asya Oyunlarına övgü

Eylül 29, 2017 - 7:32 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin siyasi konulardan sorumlu yardımcısı Miroslav Yenca ve BM Orta Asya Diplomasi Merkezi Başkanı ve Özel Temsilci Natalya German ile görüştü. Konuklar, Aşkabat’a 5.Asya Oyunlarının kapanış töreni için geldi.
Daha fazla oku

Türkmenistan’dan İran’a Taziye

Ocak 21, 2017 - 8:02 AM
Türkmen Lideri, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hassan Ruhan’a Tahran’daki “Plaska” Alış veriş merkezinde gerçekleşen çökme sonucunda çok sayıda kişinin vefatından ve yaralanmasından dolayı taziye mesajı gönderdi. Türkmen Lideri, bu zor dönemde Türkmenistan halkının ve Hükümetinin
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *