Türkmen Lider, ABD’nin yeni Büyükelçisi’nden güven mektubunu kabul etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ABD’nin yeni atadığı Aşkabat Büyükelçisi Matthew S. Klimow’dan güven mektubunu kabul etti.

Büyükelçi, devletlerarası ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusundaki ilgisini teyit eden Başkan Donald Trump’un selamını iletti. Türkmen Lider de, Tarafsız Türkmenistan’ın Amerika Birleşik Devletleri ile dostane ve karşılıklı saygılı bir diyaloga büyük önem verdiğini kaydetti.

Toplantıda, Türkmenistan Devlet Başkanı ve Amerikalı diplomat devletlerarası işbirliğinin durumu hakkında fikir alışverişinde bulundu. Görüşmede, iş dünyası temsilcileri arasındaki doğrudan irtibatlar ele alındı. Türkmenistan-ABD İş Konseyi’nin ticareti ve ekonomik münasebetleri geliştirdiği, yatırım faaliyetlerini teşvik ettiği ifade edildi. Ünlü Amerika şirketleri ile uzun yıllara dayanan işbirliğinin kurulduğu belirtildi. Ayrıca, eğitim, kültür ve bilim alanındaki işbirliğinin de geliştiği kaydedildi.

Enerji güvenliği, ulaştırma, haberleşme alanındaki uluslararası girişimlerin ele alındığı toplantıda, Türkmenistan’ın Afganistan’a sağladığı katkılar konusu görüşüldü. Bu bağlamda, TAPİ başta olmak üzere bir dizi altyapı projelerin durumu değerlendirildi.

Toplantı sonunda, Türkmen Lider ve ABD Büyükelçisi Türkmen-Amerikan ilişkilerinin başarılı bir şekilde gelişmeye devam edeceğinden emin olduklarını belirtti.

 

Rastgele Haberler

Owganystanda metjidiň düýbini tutmak dabarasy boldy

Kasım 21, 2018 - 4:59 PM
2018-nji ýylyň 21-nji noýabrynda Türkmenistanyň Mejlisiniň Başlygynyň orunbasarynyň ýolbaşçylygyndaky türkmen wekiliýeti Türkmenistanyň Prezidentiniň gol çeken Kararyna laýyklykda, Owganystan Yslam Respublikasynyň Farýab welaýatynyň Andhoý etrabynyň Akina şäherçesinde 500 orunlyk metjidiň gurluşygynyň düýbini tutmak dabarasyna gatnaşmak üçin iş sapary bilen Owganystana bardy.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *