Türkmenistan ile Belarus ekonomik işbirliğini görüştü

Başkent Aşkabat’ta Türkmenistan-Belarus Hükümetler arası Ekonomik Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi. Türkmen heyetine Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev, Belarus heyetin Başbakan Yardımcısı İgor Lyaşenko başkanlık etti.

Türkmenistan Sanayi ve Komünikasyon Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda, iki ülke arasındaki münasebetlerde gelinen seviye konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Ticaret hacimlerinin arttırılmasına yönelik konular görüşüldü. Karşılıklı ihracat ve ithalat ürün yelpazesinin arttırılması gündeme getirildi.

Tarım, hafif sanayi, tekstil, inşaat, ulaştırma ve haberleşme alanlarındaki ortak projeler değerlendirildi. Belarus tarafı Türkmenistan’a kamyon, otobüs, tarım makineleri ve asansör donanımları tedarik edilmesini teklif etti. Aşkabat’ta Belarus araçlarının servis merkezinin açılmasına ilişkin konu gündeme getirildi. Sanayiciler ve Girişimciler Birliği, iki ülkenin Ticaret ve Sanayi Odaları arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinin önemi belirtildi.

Bilgi teknolojileri alanındaki ortaklık, bankacılık sektöründeki yazılım ürünlerinin kullanımı, Türkmenistan demiryolları için yük trafiğinin yönetilmesi için otomatik bilgi sistemlerinin tanıtılması, konut ve toplum hizmetleri için muhasebe ve ödeme gibi alanlardaki işbirliği değerlendirildi.

2019 yılında, Belarus’ta Türkmenistan Kültür Günleri'nin yanı sıra, Bilim ve Teknoloji alanında İşbirliği Komisyonu’nun üçüncü toplantısının düzenlenmesine ilişkin anlaşmalara varıldı. Ayrıca, toplantı kapsamında ilgili protokole imza atıldı.

Belarus heyeti, Türkmen Cam ürünleri fabrikasını gezdi ve bir dizi ikili görüşmelerde bulundu.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’da 2020 yılının ilk uluslararası konferansı: 12 anlaşma imzalandı

Ocak 14, 2020 - 12:47 PM
Türkmenistan 2020 yılında 12 Aralık 1995 yılında Birleşmiş Milletler tarafından onaylanan Daimi Tarafsızlık statüsünün 25.yıldönümünü kutlamaktadır. Türkmenistan’ın Tarafsızlığının 25.yıldönümü dolayısıyla Aşkabat’ta “Türkmenistan ve uluslararası kuruluşlar: barış ve kalkınma için işbirliği” konulu uluslararası konferans gerçekleştirildi. 2020 yılında ülke genelinde ve yurtdışında buna benzer birçok organizasyonların yapılması planlanmaktadır.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *