Türkmen Lider, Macar Dışişleri ve Ticaret Bakanı’nı kabul etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’yu kabul etti. Macar Bakan, Macaristan Cumhurbaşkanı Yanos Ader’in selamını iletti ve Türkmenistan ile karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin genişletilmesine büyük önem verdiklerini kaydetti.

Türkmen Lider, Macaristan ile hem ikili hem de Avrupa Birliği çerçevesindeki işbirliğinin geliştirilmesi için çaba gösterildiğini kaydederek, Türkmenistan’ın her zaman eşit ve uzun vadeli olarak verimli işbirliğine açık olduğunu belirtti.

Görüşmede, iki ülke arasındaki mevcut işbirliği değerlendirildi. Özellikle, ticaret, ekonomi, ulaştırma, enerji ve sanayi sektörü masaya yatırıldı. Ayrıca taraflar eğitim, sağlık ve kültür alanındaki işbirliği yanı sıra spor ve turizm münasebetlerinde görüş alışverişinde bulundu.

Bununla birlikte, siyasi ve diplomatik ilişkilerin yoğunlaştırılmasının, dış ilişkiler bakanlıkları düzeyinde düzenli istişare uygulamalarının sürdürülmesinin önemine dikkat çekildi. Her iki ülkenin de saygın uluslararası kuruluşlar - BM, AGİT ve diğerleri kapsamındaki işbirliğinin önemi vurgulandı.

Daha sonra Macar Bakan, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda temaslarda bulundu.  Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto arasında bir görüşme gerçekleşti.

Görüşmelerde taraflar, saygın uluslararası kuruluşlar çerçevesinde Türkmenistan ile Macaristan arasındaki çok taraflı ve bölgesel işbirliğini ele aldı. Ayrıca, siyasi, ticari, ekonomik, kültürel ve diğer alanlarda ikili ilişkilerin gelişmesi için görüş alışverişinde bulunuldu.

Bu sene sonuna doğru Macaristan’da Hükümetler arası Ekonomik İşbirliği Komisyonu toplantısının ve Türkmenistan İş Forumu’nun düzenlenmesinin önemi vurgulandı. Taraflar, ayrıca Orta Asya ülkelerinde su kaynakları yönetimi ve Afganistan'daki durumları da değerlendirdiler.

Müzakerelerin sonunda, Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı ile Macaristan İnsan Kaynakları Bakanlığı arasında spor alanındaki Mutabakat Muhtırası imzalandı.

Bu arada Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan haber ajansı MTİ’ye verdiği demeçte, Orta Asya’nın özellikle Türkmenistan’ın Avrupa enerji arzı için de önemli bölge olduğunun altını çizdi. Macar Hükümeti’nin de resmi sitesinde yayınlanan habere göre, enerji güvenliği ve enerji konusu Avrupa’da uzun bir süredir önemli bir konu olarak yerini koruduğunu belirtti. Rusya’nın dışında ek alternatif doğalgaz kaynaklara sahip olunmasına ilişkin soruyla ile ilgili Macar Bakanı, son dönemde çeşitlendirme çabalarının çoğu başarısız olduğunu, ancak Türkmenistan bu açıdan yeni bir fırsat olduğunu belirtti. Türkmenistan gaz sahalarını ve Azerbaycan'ı birbirine bağlayan 60 kilometrelik bir boru hattı başarıyla inşa edilirse, Türkmenistan'ın son derece önemli gaz varlıklarıyla Orta Avrupa dahil olmak üzere Avrupa'nın doğalgaz arzının karşılanmasında önemli olabileceğini belirtti.

Macaristan'ın, doğal gazın güney gaz koridoru yoluyla Türkmenistan’dan Avrupa’ya gelmesi, Macaristan’ın Batı Balkanlar’dan da Rus doğal gazına alternatif bir doğal gaz kaynağı alma fırsatı yaratacağı için Macaristan’ın son derece önemli çıkarları arasında olduğunu söyleyen Bakan, Türkmenistan ve Macar hükümetleri arasında, Türkmenistan kaynaklı doğal gazın Avrupa’nın doğal gaz arzına nasıl dahil edilebileceği konusunda Ekim ayında gerçekleştirilecek Macaristan-Türkmenistan Ortak Ekonomik Komitesi’nde görüşüleceğini  belirtti.

Rastgele Haberler

İran Türkmenistan’a yeni büyükelçi atadı

Ocak 9, 2020 - 7:29 PM
Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, İran’ın yeni atanan Büyükelçisi Golam Abbas Arbab Hales ile görüştü. Görüşmede, İran Büyükelçisi Dışişleri Bakanı’na güven mektubunun nüshasını takdim etti.
Daha fazla oku

Awraam Linkolnuň oglunyň mugallymyna ýazan haty

Ocak 20, 2020 - 4:18 PM
Amerikanyň Birleşen Ştatarynyň 16-njy Prezidenti bolan Awraam Linkoln oglunyň mugallymyna hat ýazýar we mugallyma käbir pikirlerini beýan edýär. Biz bugün Size “Geçmişden geljege üstünligiň hekaýalary” atly kitapdan terjime edip ol hatdan käbir setirleri ýetirýäris.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *