Türkmen Lider’den Japon İmparatoru’na ve Ukrayna’ya tebrik mesajı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Japonya’nın yeni İmparatoru Naruhito’ya ve Ukrayna’nın seçilmiş Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’e tebrik mesajı gönderdi.

Türkmen Lider, Türkmenistan Hükümeti, halkı ve şahsı adından tahta çıkan Japonya’nın yeni İmparatoru Naruhito’yu kutladı. Devlet Başkanı mesajında, Türkmenistan ile Japonya arasındaki siyasi, ticari, ekonomik, sosyal, kültürel ve diğer alanlarda yüksek düzeyde ilişkilerin olduğunu ifade etti. Türkmenistan’ın bundan sonra da iki ülke halklarının çıkarları doğrultusunda karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin geliştirilmesine hazır olduklarını dile getiren Türkmen Lider, İmparator Naruhito’ya sağlık ve mutluluk, Japonya halkına ise barış ve refah dileklerini iletti.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Japonya’nın yeni İmparatoru Naruhito’ya gönderdiği tebrik mesajı, Japonya’nın Aşkabat Büyükelçiliği’ne törenle teslim edildi.

Türkmen Lideri’nin talimatı üzerinde Türkmenistan-Japonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, Ahal vilayet vali yardımcısı Serdar Berdimuhamedov tebrik mesajını Japonya’nın Aşkabat Büyükelçisi Kasumata Takahıko takdim etti.

Ayrıca, Japonya’nın Aşkabat Büyükelçiliği’nde İmparator Naruhito tahta çıkması vesilesiyle ilgili tebrik defteri açıldı. Bu kitap, Türkmenistan yetkilileri ve ülkede akredite olmuş diplomatik temsilcilerin hatıra yazılarını yazmaları için hazırlandı.  Türkmenistan resmi yetkilileri bu kitapta hatıra yazısını bıraktı.

Söz konusu kitap, Japonya Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla İmparatorluk Yönetim Ofisi’ne teslim edilecek.

Öte yandan, Türkmen Lider Ukrayna’nın seçilmiş Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’e de tebrik mesajı gönderdi. İki ülke arasındaki karşılıklı anlayış ve işbirliğinin üst düzeyde olduğunu tebrik mesajında ifade eden Devlet Başkanı, bu sağlam temelin bundan sonraki dönemde de münasebetlerin gelişmesine hizmet edeceğini kaydetti.

Rastgele Haberler

“Täç Hil” : Hiliň nusgalyk täze derejesi

30, 2019 - 8:40 PM
Ahal welaýatynyň Ak bugdaý etrabynyň çäginde ýerleşýän polietilen torbalary we çygly süpürgiçleri öndürýän “TÄÇ HIL” hususy kärhanasynyň açylyş dabarasy 27.06.2019 senesinde, kärhananyň taryhynda unudulmajak ajaýyp waka
Daha fazla oku

Türkmenbaşı şehrinde Yeni hastaneler inşa edilecek

Mart 21, 2019 - 12:11 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Tarım ve Çevre Koruma Bakanı, valiler, Aşkabat Belediye Başkanı’nın katılımıyla çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Mevsimlik tarım işleri, sosyo-ekonomik kalkınma programı ve ulusal bayramlara yapılan hazırlıkların ele alındığı toplantıda, Balkan vilayetinde inşa edilmesi öngörülen 2 hastane ile ilgili önemli kararlar imzalandı.
Daha fazla oku

Prezident Mohammad Aşraf Gani Aşgabada resmi sapar bilen geldi

Şubat 20, 2019 - 10:37 PM
Şu gün agşam Owgan Yslam Respublikasynyň Prezidenti türkmen paýtagtyna resmi sapar bilen geldi. 21-nji fewralda Aşgabatda Türkmenistanyň Prezidenti Gurbanguly Berdimuhamedowyň hem-de Owganystan Yslam Respublikasynyň Prezidenti Mohammad Aşraf Ganiniň arasynda gepleşikler geçiriler.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *