Taryhda iň uzyn laýner öndürildi

Amerikanyň “Boeing” kompaniýasy “Boeing 777x” kysymly uçarynyň täze nusgasyny – ýagny, dünýäde iň uzyn laýneri öndürdi. Täze uçaryň uzynlygy ozalky rekordyň eýesi bolan “Boeing 747-8” nusgasyny hem yzda  galdyrýar.

Täze laýneriň uzynlygy 77 metre ýetýär. Ganatlarynyň uzynlygy bolsa onuň boýundan bary-ýogy 5 metr gysga (72 metr). Şu baharda täze laýneriň synag uçuşyny amala aşyrmak meýilleşdirilýär. “Boeing” bu uçarlar üçin eýýäm birnäçe ýerden sargyt hem aldy.

CNN-iň ýazmagyna görä, bu ägirt uçar Ewerett şäherindäki (Waşington ştaty) uçar zawodynda ýapyk ýerde gurnaldy.

Rastgele Haberler

Türk vatandaşlığı :Yabancıya konut sektöründe büyük canlılık

Ocak 7, 2020 - 9:53 PM
Türkiye 2018 yılında yaptığı yasal değişiklikle vatandaşlık için istediği yatırım tutarını 1 Milyon değerinden 250 bin dolara düşürdü. Ücretlerin düşmesi yabancıya konut sektöründe büyük canlılık getirdi. 2019 Ocak-Ekim ayında yabancıya konut satışı 36 bin 197 ile rekor kırdı. Türkiye'de yabancıya en çok konut satışının yapıldığı Antalya yabancıya gayrimenkul satışında da en üst sıralarda yer aldı.
Daha fazla oku

ŞİÖ Genel Sekreteri’ne Türkmenistan’a davet

Ocak 11, 2020 - 11:52 AM
Türkmenistan’ın Çin nezdindeki Büyükelçisi Parahat Durdıyev, Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Vladimir Norov ile bir araya geldi. ŞİÖ Basın merkezinden yapılan açıklamaya göre, Türkmen Büyükelçi ŞİÖ Genel Sekreteri Norov’a Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Türkmenistan’ın Tarafsızlığı’nın 25.yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenlenecek Uluslararası Konferans için davet mektubunu iletti.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *