Türk Lezzetleri Oscar Ödül Gecesinde

Dünyaca ünlü yıldızlar, Türk yemeklerinin tadına Oscar Ödül gecesinde vardılar. Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği'nin çabalarıyla Türk yemekleri bu yıl da Oscar ödül törenine damgasını vurdu.

Türk mutfağının popülerliğini ve dünya çapında tanınmasını artırmak için çalışmalarını sürdüren Turkey ONE Derneği’nin uzun uğraşları ve görüşmeleri sonucunda bu yıl da Oscar menüsüne Türk lezzetleri artarak girdi.

Los Angeles’da görkemli bir organizasyonla gerçekleşen 91. Oscar Ödülleri Töreni’nin ardından davetlilere sunulan Oscar yemeği 25 yıldır Oscar töreninin resmi baş aşçısı olan Wolfgang Puck Catering ile birlikte hazırlandı. Şef Wolfgang Puck ile Oscar mutfağında çalışan Spago İstanbul'un Türk şeflerinden Yiğit Mirzaoğlu ve Cihan Kıpçak’ın birlikte hazırladığı bu seneki menüde; ana yemek olarak Gaziantep yöresine ait et ve patlıcanla yapılan ve birçok sevdalısının olduğu “Alinazik”, 500 yıllık Osmanlı Saray mutfağından günümüze uyarlanarak gelen ve şölen yemeği olan “Vişneli Zeytinyağlı Yaprak Sarması”, Ege mutfağının gözdesi “Asma Yaprağında Servis Edilen Levrek” ve Kayseri’nin geleneksel “Yağ Mantısı” yer aldı. Gaziantep’in “Kuru Baklavası” ve 10 asır öncesine dayanan Osmanlı padişahlarının misafirlerine sunduğu ve Osmanlı usulü “Nar Şerbeti” ile kadayıfla servis edilen “Damla Sakızlı Muhallebi” ise dünya starlarını eşsiz bir lezzet serüvenine çıkardı. Geçen yıl ise Oscar töreninde gala yemekleri arasında servis edilen Adana kebap, içli köfte ve kabak tatlısı menünün yıldızları olmuştu.

T-ONE Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Derneğin girişimleri ve uzun uğraşları sonucunda, Gastronomi Komitesi’nin de yürüttüğü çalışmalar neticesinde bu yıl yine Oscar Ödül Töreni akşamında Türk mutfağının geleneksel tatlarının sunulması ve menüdeki çeşitlerin artarak yer almasından Türkiye adına gurur duyduklarını ifade etti.

1929’dan bugüne Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenlenen Oscar Ödülleri törenine her yıl aralarında ünlü yönetmen, yapımcı ve oyuncuların bulunduğu, Hollywood'un büyük patronları, modacıları, film endüstrisinin tüm profesyonellerinin de yer aldığı dünyaca ünlü birçok seçkin isim katılıyor. 200 farklı ülkede canlı olarak yayınlanan ve her sene milyonlarca izleyiciyi ekranlara bağlayan Oscar galası, dünya çapında görkemli bir medya gösterisine dönüşmüş durumda. Böyle büyük bir organizasyonda Türkiye'nin eşsiz lezzetlerinin yer alması ülkenin marka değeri için önemli bir adımdır. 

 

Rastgele Haberler

Türkmen Lider, video-konferanslı çalışma toplantısı gerçekleştirdi

Ocak 14, 2020 - 6:48 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, vilayet valileri ve Aşkabat Belediye Başkanı’nın katılımıyla video-konferans eşliğinde çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Tolantıda, ülkenin sosyo-ekonomik kalkınması, mevsimlik tarım işlerinin ilerlemesi konuları görüşüldü.
Daha fazla oku

Agyz kimiňki?

Ocak 5, 2020 - 10:50 PM
Agzymyz öwrenişipdir, agzy bolan gürleýär diýmäge. Bolmanda-da agzy bolan geplemeli dälmi, eýsem?!
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *