Türkmenistan, Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi toplantısında

Türkmenistan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi Bakanlar toplantısına katıldı. Toplantıya, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katıldı.

Etkinlikte Güney Gaz Koridoruna katılan ülkelerin enerji bakanları ve Avrupa Bütçe ve İnsan Kaynakları Komiseri, Danışma Kurulu'nun eş başkanı Günther Oettinger gibi çeşitli yapıların temsilcileri de yer aldı.

Toplantıda, Azerbaycan Enerji Bakanı Parviz Şahbazov, İtalya'nın Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Andrea Gioffi, ABD'nin Dışişleri Bakanı’nın enerji diplomasisinden sorumlu danışmanı Sandra Oudkirk, İngiltere Başbakanı’nın Azerbaycan’dan sorumlu ticari temsilcisi Emma Nicolson, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın petrolgazdan sorumlu danışmanı Yağşıgeldi Kakayev ve Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez birer konuşma yaptılar.

Güney Gaz Koridoru, Avrupa Birliği için öncelikli enerji projelerinden biridir. Enerji tedarik yollarını ve kaynaklarını çeşitlendirmeyi ve böylece AB’nin enerji güvenliğini artırmayı amaçlamaktadır.

Güney Gaz Koridoru, Azerbaycan Şah Deniz doğalgaz sahasından Avrupa'ya gaz sevkiyatı için tasarlanmıştır. Doğalgaz sahasının geliştirilmesinin ikinci aşamasında üretilen doğalgaz, Güney Kafkasya doğal gaz boru hattını genişleterek ve Trans-Anadolu (TANAP) ve Trans-Adriyatik (TAP) gaz boru hatlarıyla, Türkiye ve Avrupa pazarlarına ihraç edilecektir.

Türkmenistan’ın doğalgaz sahalarını birleştiren Doğu-Batı doğalgaz hattının inşasının tamamlayan Türkmenistan, Hazar Denizi’nin hukuki statüsüne yönelik anlaşmanın imzalanmasıyla Trans Hazar doğalgaz boru hattını inşasına hiçbir engel kalmamasıyla birlikte Güney Gaz Koridorunun önemli gaz kaynaklarının birine dönüştü.

Rastgele Haberler

Bahçeşehir üniversitesi Türkmenistanlı öğrencileri bekliyor

Ocak 15, 2020 - 1:48 PM
“İstanbul’un Kalbinde” sloganına yakışır bir üniversite Bahçeşehir Üniversitesi (BAU)... Beşiktaş’ta boğazın kenarındaki ana kampüsünde günün erken saatlerinde başlayan ve neredeyse tam gün süren bir hareketlilik var. Üstelik üniversitenin hemen her noktasında bir etkinliğe rastlamanız mümkün.
Daha fazla oku

Türkmenistan’ın toplu konut projeleri

Ocak 16, 2020 - 5:15 PM
Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta toplu konut projeleri başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Başkent’in Parahat-7 mahallesinde 23 konut inşa edilecek. 36 ve 54 daireli 9 katlı konutlar, binlerce ailenin yeni yuvası olacak. Ayrıca konutların yakınında park alanları, çocuk oyun bahçeleri, spor alanları otoparklar ve diğer yardımcı tesisler inşa edilecek.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *