Orta Asya ile Avrupa’ya birleştirecek yeni güzergah

Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Romanya hattında yeni bir uluslararası taşımacılık güzergahı oluşturuluyor. Hazar Denizi bölgesindeki ekonomik işbirliğini güçlendirecek “Hazar Denizi - Karadeniz” uluslararası taşımacılık rotası projesinin Bakanlar toplantısı, 4 Mart 2019 tarihinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılacak.

Romanya’nın Bakü Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, 4 Mart tarihinde Bükreş’te Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Romanya Dışişleri Bakanları’nın katılımıyla ilk toplantı yapılacak. Söz konusu toplantıda, Hazar Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayacak yeni uluslararası taşımacılık güzergahının oluşturulması değerlendirilecek.

Bu uluslararası taşımacılık güzergahı, Türkmenistan ile Romanya tarafından önerildi. Söz konusu güzergah Trans Hazar ve Lapis Lazuli ulaşım koridorlarının temelinde oluşturuluyor.

“Hazar Denizi - Karadeniz” uluslararası taşımacılık rotası projesi, geçtiğimiz hafta Aşkabat’ı ziyaret eden Avrupa Birliği Orta Asya özel temsilcisi Peter Burian’in temaslarında da ele alınmıştı.

Geçen sene Ekim ayında Aşkabat’ta Hazar Denizi - Karadeniz uluslararası taşımacılık koridoru projesinin uygulanması için dörtlü uzman grubunun toplantısı gerçekleştirilmişti. Toplantıya Azerbaycan, Gürcistan, Romanya ve Türkmenistan'ın yanı sıra AB İrtibat Bürosu temsilcileri de katılmıştı.

Temmuz 2018’de Hazar Denizi kıyısındaki Türkmenbaşı kentinde ulaştırma konulu Türkmenistan-Romanya çalışma grubu toplantısı yapılmıştı. Bu toplantıya katılan Romanya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Maria Magdalena Grigore, Romanya’nın Karadeniz'deki Köstence limanını Hazar ve Karadeniz'i birbirine bağlayan ulaşım ve transit koridorlarında önemli bağlantılardan biri haline getirmek için tüm fırsatları kullanmayı planladığını ifade etmişti.

Romanya yetkilisi, Köstence limanının Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan ve diğer Orta Asya ülkelerinden malların Avrupa pazarlarına erişimini sağlama bağlamında Türkmenbaşı Limanı'ndan Avrupa Birliği’ne aktarma noktası olabileceğini ifade etmişti.

Rastgele Haberler

Sözlerıň Ylmylyk we Göçmelık Güýjı Hakynda

Ocak 5, 2020 - 1:47 AM
Türk diliň güýji hakynda merhum türk alymy Prof. Dr. Doğan Aksan ýedi gezek ölçäp, (1987; 1990; 1993; 1997; 1998; 1999; 2001) anyk netijeleri alypdy. Biz hem tejribeli türk alymyndan ugur alyp, bu meselä tapawutly tarapdan çemeleşmekligi göz öňünde tutduk. Has dogrusy, bu makalada türkmen dilinde ulanýan sözlerimiziň şu
Daha fazla oku

Karakum çölüne Güneş paneli kuruldu

Ocak 16, 2020 - 5:15 PM
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Türkmenistan’ın Karakum çölündeki 3 köyüne Güneş panelleri kuruldu. Sözkonusu proje, Devlet Su Kaynakları Komitesi ve Küresel Çevre Fonu’nun desteğiyle yürütülen bir pilot proje oldu.
Daha fazla oku

Bahçeşehir üniversitesi Türkmenistanlı öğrencileri bekliyor

Ocak 15, 2020 - 1:48 PM
“İstanbul’un Kalbinde” sloganına yakışır bir üniversite Bahçeşehir Üniversitesi (BAU)... Beşiktaş’ta boğazın kenarındaki ana kampüsünde günün erken saatlerinde başlayan ve neredeyse tam gün süren bir hareketlilik var. Üstelik üniversitenin hemen her noktasında bir etkinliğe rastlamanız mümkün.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *