Türkmenistan’da adli etik kuralları kabul edildi

Başkent Aşkabat’ta Türkmenistan yargı mensuplarının 1.konferansı düzenlendi. Yüksek ve Tahkim Mahkemeleri temsilcilerinin yanı sıra her seviyedeki şehir ve bölge mahkemelerinin vekillerinin katıldığı konferansta, yargı alanındaki çalışmalar değerlendirildi.

Konferansta yapılan sunumlarda, ülkede uygulanan yasal reformdaki çalışmaları ve ülkenin yargı organlarının günümüz koşullarına uygun olarak iyileştirilmesi yönündeki faaliyetler hakkında bilgi verildi. Sunumlarda 2017-2021 döneminde Türkmenistan yargı sisteminin geliştirilmesi için Devlet programının uygulanması bağlamındaki çalışmalar değerlendirildi.  önlemlerin önemini vurguladı. Adalet şeffaflığının, kararların tarafsız ve bağımsız yargılanmasının sağlanması için yapılan pratik adımlar anlatıldı.

Aynı zamanda yargı mensuplarının profesyonelliği ve hükük kültürüne büyük önem verilmektedir. Bu bağlamda, konferans katılımcıları tarafından "Türkmenistan Mahkeme Kanununda Değişiklikler Yapılması Hakkında Kanun" hükümlerine uygun olarak geliştirilen "Adli Etik Kuralları" taslağı sunuldu. Delegeler tarafından bu adli etik kuralları tasarısı onaylandı ve oybirliğiyle kabul eidldi.

Konferansta ayrıca, hakimlerin olağan ve olağandışı konferanslarının yapılması, toplanması, yetkileri dahilinde karar alma usullerini tanımlayan bir yönetmelik de kabul edildi.

Rastgele Haberler

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Yeni yıl mesajı

Ocak 1, 2020 - 10:54 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 2020 yılına sayılı dakikalar kaldığında Oğuzhan Köşkü’nden Türkmenistan halkının Yeni yılını tebrik etti. Canlı yayında Türkmen Lider, halkının 2020 yılını tebrik ederek, mutlu bir yıl diledi.
Daha fazla oku

Türkmenistan 2020 yılına havai fişekler ile girdi

Ocak 1, 2020 - 11:01 AM
Türkmenistan genelinde Yeni yıl bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Kutlamaların merkezi başkent Aşkabat’taki Alem Kültür ve Eğlence Merkezi oldu. Bu merkezde Orta Asya’nın ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun dev cam ağacı dikildi. 40 metre yüksekliğindeki cam ağacı Yılbaşı etkinliklerinin yapıldığı yer oldu.
Daha fazla oku

Gökderede gyşky dynç alyş

Ocak 6, 2020 - 4:12 PM
Ýurdumyzyň mekdep okuwçylary özleriniň gyşky dynç alyş günlerini hormatly Prezidentimiziň tabşyrygy esasynda her ýyl guralýan baýramçylyk çykyşlaryna gatnaşmakdan başlaýarlar.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *