Yeni yılın ilk açılışları: Özel sektörün yeni atılımları

Türkmenistan’da son yıllarda devlet tarafından yapılan kolaylıklar ve destekler sonucunda özel sektör üretimde fazla paya sahip olmaya başladı. Türkmenistan Hükümeti’nin yurtdışından ithal edilen ürünlerin yerini dolduracak yerli üretime geçilmesi yönünde yaptığı programlar kapsamında özel sektör tarafından yeni üretim alanları oluşturulmaktadır.

2019 yılının ilk açılış törenleri bu program kapsamında gerçekleştirildi. Ülkenin güneyindeki Mari vilayetinde polimer ürünleri üreten tesis ve her mevsimde halkın gıda ihtiyaçlarının karşılanması için sera kompleksi açıldı.

Mari vilayetinin Bayramali kentinde polietilen poşet ve polipropilen boru üretim tesisi törenle açıldı. Yerli firma tarafından inşa edilen tesis son teknoloji ile donatıldı.

Tesisin teknolojik hattı, 20-60 milimetre çapında bin 800 ton çeşitli polietilen film ve 257 ton yüksek kaliteli polipropilen su borusu üretmek üzere tasarlanmıştır. Bu tür ürünlere olan talep dünya genelinde sürekli artmaktadır. Gelecekte, işletmenin ürünlerinin yurt dışına ihraç edilmesi planlanmaktadır. Polietilen filmler kaplama malzemesi olarak tarım, tekstil ve gıda sanayi sektörü olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır.

Tesisteki hammadde ihtiyacı, geçen sene Hazar Denizi’nin kıyısında hizmete açılan polipropilen ve polietilen üreten polimer fabrikasının ve Türkmenistan Petrol Rafinerisi’ndeki sıvılaştırılmış gazdan polipropilen üreten ünitenin ürünler ile karşılaşmaktadır.

Aynı gün Mari vilayetinin Mari ilçesinde ise sebze yetiştirmek için kurulan sera kompleksi açıldı. Son yıllarda ülkenin her bölgesinde modern sera kompleksleri hizmete açılmaktadır. Bu kompleksler ülkede her mevsimde gıda güvenliğinin sağlanmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Yerli firma tarafından 8 hektar alana inşa edilen sera kompleksinde her yıl 500 ton yüksek kalitede ve ekolojik yönden temiz sebzeler yetiştirilecek. İleri teknoloji ekipmanlarla donatılmış tesiste, optimum sıcaklık ve ışık koşullarını koruyan sistemler, nem seviyeleri ve besinlerle toprak doygunluğu otomatikleştirildi.

Kompleksin bir özelliği, bir arı kovanının kendi bölgesinde bulunmasıdır. Arılar, çevre dostu olma bağlamında önemli olan mahsullerin tozlaşmasında kullanılacaktır.

Rastgele Haberler

AGİT’ten televizyon finansmanı konusunda seminer

12, 2019 - 1:45 AM
5-6 Haziran 2019 tarihlerinde Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Aşkabat'ta “21. Yüzyılda Televizyon Finansman Modelleri” başlıklı bir seminer düzenledi. Seminer, İngiltere ve Ukrayna'dan davet edilen uluslararası uzmanlar tarafından kamu ve özel televizyonlarının temel prensiplerini ve geleneksel finansmanına yönelik bilgi paylaşımı gerçekleştirildi.
Daha fazla oku

Türkmenistan dünyadaki eğitim alanına entegre oluyor

Şubat 20, 2019 - 10:02 PM
Türkmenistan’daki köklü değişiklikler bütün sektörler ile birlikte eğitim alanını da kapsamaktadır. Eğitim sisteminde dijital döneme giriş yapıldı. Türkmenistan’ın yüksek eğitim kurumları dünyanın önde gelen eğitim kuruluşları, üniversiteleri ile aktif bir işbirliği içerisine girdi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *